101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Niezwykła wystawa powstaje w Jędrzejowie

Data publikacji: 29.09.2018 18:04
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Jędrzejów. Przygotowywanie wystawy Jędrzejów na drodze do Niepodległości

Jędrzejów. Przygotowywanie wystawy „Jędrzejów na drodze do Niepodległości”
29.09.2018 / Fot. Ewa Pociejowska - Gawęda / Radio Kielce

„Jędrzejów na drodze do Niepodległości” - to tytuł ekspozycji, którą już niedługo będzie można oglądać w pawilonie wystawowym Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie. Obecnie trwa jej montaż.

- Ekspozycja będzie punktem kulminacyjnym obchodów z okazji 100-lecia Niepodległości Polski w muzeum - informuje Jan Przypkowski, dyrektor placówki.

Przypomina, że jubileuszowe obchody rozpoczęły się rok temu wystawą historycznych zdjęć z kolekcji muzealnej. Później była wystawa poświęcona pomnikom Józefa Piłsudskiego, a teraz przyszedł czas na dużą ekspozycję pokazującą pamiątki z czasów pierwszej wojny światowej dotyczące Jędrzejowa. Zdaniem dyrektora Przypkowskiego, będzie ona wyjątkowa, ponieważ budowana jest do niej specjalna scenografia.

Na zdjęciu: Jan Przypkowski – dyrektor Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie29.09.2018 / Fot. Ewa Pociejowska - Gawęda / Radio Kielce

- Będziemy przechodzić przez część poświęconą pobytowi legionistów i Piłsudskiego w domu Przypkowskich, który w tych latach był domem otwartym dla wszystkich. Będą także części poświęcone walkom na froncie nad Nidą i życiu zwykłych mieszkańców Jędrzejowa w cieniu wojny - zaznacza.

Zaprezentowane zostaną m.in. eksponaty z muzeum, których dotychczas nie można było oglądać, grafiki z Muzeum Narodowego w Kielcach, szable i broń palną z Muzeum Orła Białego ze Skarżyska-Kamiennej oraz archiwalne zdjęcia przedstawiające życie w ówczesnym Jędrzejowie.

Oficjalne otwarcie wystawy zaplanowane jest na 12 października.  

 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution