101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wielkie święto jazzu w Kielcach zakończone. Wystąpiły największe gwiazdy

Data publikacji: 30.09.2018 07:22 / Data aktualizacji: 01.10.2018 05:43
Autor: Marzena Ślusarska , Karol Żak / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
30.09.2018 Kielce. KCK. Festiwal Memorial To Miles. Michał Urbaniak

30.09.2018 Kielce. KCK. Festiwal Memorial To Miles. Michał Urbaniak
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Kielcach zakończył się Festiwal muzyki jazzowej „Memorial To Miles”. W ostatnim koncercie na scenie pojawił się Michał Urbaniak. To jedna z największych gwiazd jazzu. Jest skrzypkiem, saksofonistą, a także twórcą i aranżerem własnych projektów m. in.: "Jazz Legends" i "Fusion".

Jako jeden z niewielu Europejczyków, a jedyny polski muzyk zagrał z Milesem Davisem.
Występował w wielu znanych światowych i nowojorskich klubach jazzowych takich jak m. in. Blue Note i Sweet Basil. Był laureatem wielu zagranicznych plebiscytów, a w 1992 r. jego nazwisko znalazło się na pierwszym miejscu w prestiżowym magazynie jazzowym "Down Beat" w 5 kategoriach wśród największych gwiazd jazzu. Nagrał ponad 60 albumów.

Po długim, zachwycającym koncercie i dwóch atrakcyjnych bisach, w rozmowie z Radiem Kielce Michał Urbaniak nawiązał do fascynacji Milesem Davisem i genezy przedstawionego w Kieleckim Centrum Kultury programu.

Cały wywiad z Michałem Urbaniakiem zaprezentujemy Państwu w audycji "Radiowy Klub Jazzowy", we wtorek o godzinie 22.10.

Duża Sala w Kieleckim Centrum Kultury ponownie zapełniła się po brzegi. Słuchacze podkreślali bardzo dobrą organizację całego festiwalu.

- To jest super pomysł. W ogóle jazz – teraz ten gatunek muzyki wraca. Bardzo się z tego cieszę – mówił jeden ze słuchaczy, który przyjechał do Kielc ze Starachowic. – Z festiwalem jestem od początku. Przyjeżdżają do nas największe gwiazdy. Poza tym promujemy młodych artystów z naszego regionu. To bardzo dobrze. Być może za kilka lat będziemy ich oglądać na największych scenach – podkreślał inny.

Wcześniej na scenie pojawiła się grupa Osjan w składzie: Jacek Ostaszewski, Wojciech Waglewski, Milo Kurtis i Radosław Nowakowski.

Muzyczne listy do Milesa wysyłane są od 2001 roku, kiedy na placu przy Kieleckim Centrum Kultury stanął pomnik mistrza, co jest ewenementem na światową skalę. Na przestrzeni lat na scenie KCK wystąpiły gwiazdy międzynarodowego formatu, m. in. Kenny Garrett, Dave Liebman, Jakob Bro, Omar Sosa czy Gregoire Maret oraz czołowi polscy instrumentaliści m.in. Tomasz Stańko, Marek Napiórkowski, Leszek Możdżer, Włodek Pawlik i wielu innych.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution