101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Biskup Marian Florczyk naszym przedstawicielem na Synodzie w Rzymie

Data publikacji: 03.10.2018 11:31
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Biskup Marian Florczyk
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Rzymie rozpoczął się Synod poświęcony młodzieży, wierze i rozpoznawaniu powołania. W obradach biskupów z całego świata uczestniczy także biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk. Został wybrany na Ojca Synodalnego przez Papieża Franciszka. Rozmowy będą trwały do 28 października i będą dotyczyć sytuacji młodzieży w poszczególnych krajach.

Podstawą rozważań będzie dokument dotyczący młodzieży, zawierający statystyki, opracowanie socjologiczne, psychologiczne i wskazówki oraz sugestie pracy duszpasterskiej. Każdy z polskich biskupów będzie przedstawiał podczas Synodu inne zagadnienie związane z młodzieżą.

Biskup Marian Florczyk skupi się na obecności Kościoła w życiu młodzieży uprawiającej sport. Jak powiedział w rozmowie z Radiem Kielce, dużo młodych na całym świecie angażuje się w sport. Przeważnie są przy nich wyłącznie ludzie sportu, głównie trenerzy, tymczasem młodzi potrzebują także asystenta duchowego.

- My myślimy, że ludzie sportu nie potrzebują niczego więcej, tylko sukcesu i wyników. Ktoś, kto zna dobrze tych ludzi wie, że oni mają świadomość, że kariera się skończy i co dalej? W życiu sportowym można się zgubić, kiedy nie można znaleźć odpowiedzi na to pytanie, co będę dalej robił. Dlatego potrzebny jest ktoś, kto by ten głód pytań sportowca zaspokoił - powiedział biskup.

Znane są też przypadki pogubienia się w życiu przez dobrze zapowiadających się sportowców, dlatego potrzebny jest im asystent z Kościoła - dodaje bp Marian Florczyk.

- Ma on się zajmować nie tym, co sportowe, jak skład drużyny, treningi i metody pracy, ale ma być przy danym człowieku. Być wtedy, kiedy ma sukcesy, ale przede wszystkim wtedy, kiedy tych sukcesów brakuje, kiedy przychodzą załamania. Osoby duchowne siedzą na trybunach lub przed telewizorem, kibicują i komentują. A chodzi o to, aby nie być tam, z dystansu, tylko być przy danym człowieku - podkreślił biskup.

Biskup Marian Florczyk dodał, że potrzebę duchowego wsparcia i modlitwy obserwował wielokrotnie podczas letnich i zimowych igrzysk olimpijskich.

XV Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów potrwa do 28 października. Powstała specjalna strona internetowa, na której młodzi mogą na bieżąco śledzić informacje na temat Synodu. Z Polski w obradach uczestniczą także abp Stanisław Gądecki, abp Grzegorz Ryś oraz bp Marek Solarczyk.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution