101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Jak zmienić polską edukację?

Data publikacji: 03.10.2018 15:51
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Salon Technologii i Wyposażenia dla Edukacji / Kongres Edukacji Przyszłości. Gala Ogólnopolskiego Konkursu Laur Michała Anioła
Kielce. 03.10.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Po co uczniowie mają zapamiętywać fakty, które można znaleźć w Internecie? Czy młodzi ludzie w ciągu 10 miesięcy są w stanie przyjąć gigantyczną dawkę wiedzy? Między innymi o tym dyskutują uczestnicy Kongresu Edukacji Przyszłości, który rozpoczął się w Targach Kielce.

Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty podkreśla, że przekrój tematów jest bardzo duży. Jednym z kluczowych jest dostosowanie szkół zawodowych do przyszłego rynku pracy. Kazimierz Mądzik nie ukrywa, że jest to ogromne wzywanie, ponieważ obecnie nie istnieje jeszcze wiele zawodów, które będą popularne za 10 lub 20 lat. Stąd tak ważne jest by szkoły kształciły elastycznie i wprowadzały nowoczesne technologie do dydaktyki.

- Polska szkoła jest nieefektywna i musi się zmienić, dostosować system kształcenia do funkcjonowania naszego umysłu - twierdzi doktor Marek Kaczmarzyk z Uniwersytetu Śląskiego.

W wykładzie inaugurującym kongres tłumaczył na czym polega neurodydaktyka. Jego zdaniem przekazywanie wiedzy w formie, która dominuje obecnie w szkole, kłóci się z fizjologią mózgu.

- To szkoła musi się dostosować do naszych mózgów, a nie odwrotnie. Przede wszystkim musimy zadać sobie pytanie: czego chcemy nauczyć i po co? Jeżeli weźmiemy przykładowo podręczniki do pierwszej klasy liceum i zastanowimy się, czy zdrowy psychicznie młody człowiek jest w stanie w 10 miesięcy zrozumieć i trwale zapamiętać zawartą w nich wiedzę, to każdy rozsądny człowiek stwierdzi, że jest to niemożliwe. I rzeczywiście jest to niemożliwe, ale prowadzący szkoły uważają inaczej - twierdzi dydaktyk.

Wydarzeniem towarzyszącym Kongresowi jest Forum Organizacji Pozarządowych Świętokrzyskie-Podole, które zgromadziło w Targach Kielce społeczników z Polski i Ukrainy. Jak mówi Krzysztof Kalita, prezes Stowarzyszenia Integracja Europa-Wschód, okazja jest wyjątkowa, bowiem w tym roku przypada 60 rocznica współpracy Kielc z Winnicą na Ukrainie.

- Kielce są bardzo dobrze znane na Ukrainie, zwłaszcza w Winnicy. To dzięki między innymi wspólnie organizowanym wydarzeniom kulturalnym, społecznym, rocznicowym - tłumaczy Krzysztof Kalita.

Kielce są bardzo popularne również wśród studentów z Winnicy, którym prezydent Kielc funduje stypendia.

Podczas Kongresu Edukacji Przyszłości zostaną wręczone nagrody dla najbardziej innowacyjnej szkoły w Polsce. Laur Michała Anioła trafi do Szkoły Podstawowej nr 143 im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution