101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ten rak jest jednym z bardziej podstępnych nowotworów

Data publikacji: 03.10.2018 15:54
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

dr Jacek Paluch, gastroenterolog z ŚCO
Kielce. 03.10.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Rak jelita grubego uważany jest za jeden z bardziej podstępnych nowotworów, ponieważ rozwija się bardzo często zupełnie bezobjawowo. Zanim ten nowotwór ostro zaatakuje, może upłynąć nawet dziesięć lat.

Szacuje się, że każdego roku o chorobie dowiaduje 17 tysięcy osób. Niestety, niemal połowa umiera, bo do lekarza trafia zbyt późno. O raku jelita grubego rozmawialiśmy z dr. Jackiem Paluchem, gastroenterologiem ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

- Panie doktorze, pierwsze objawy raka grubego są niespecyficzne i mogą być przypisywane innym dolegliwościom ze strony układu pokarmowego.

Niestety tak. Na wczesnym etapie choroby mogą pojawić się wzdęcia, bóle brzucha, zaparcia, uczucie przelewania i inne objawy, kojarzone zwykle raczej z problemami trawiennymi, a nie nowotworami. Innym objawem jest niedokrwistość oraz zmiana rytmu wypróżnień. Pojawia się ona wtedy, gdy ten guz jest już na tyle duży, że utrudnia pasaż w jelicie.

- Czy są badania profilaktyczne, które pozwoliłyby wykryć raka jelita grubego na wczesnym etapie choroby?

Oczywiście, że tak. Jednym z nich, które jest bardzo nielubiane przez pacjentów, jest badanie per rectum. Ponieważ 50% nowotworów raka jelita grubego dotyczy samej odbytnicy, to nawet 80% jest w zasięgu tego badania (badającego palca) i skierować pacjenta do specjalisty. Kolejnym badaniem, które można wykonać nawet w domu, jest badanie krwi utajonej w stolcu. W aptece są dostępne specjalne testy, które pozwalają tę krew w stolcu wykryć. Jednak to badanie obarczone jest ryzykiem fałszywego wyniku, ponieważ wystarczy, że pacjentowi będą krwawiły dziąsła podczas mycia zębów i wynik badania będzie nieprawidłowy. Natomiast jedynym skutecznym badaniem, które pozwoli nam odpowiedzieć na pytanie, czy jelito jest zdrowe, jest kolonoskopia.

- Jak często należałoby wykonywać przynajmniej jedno z tych badań profilaktycznych, by ustrzec się raka?

Ponieważ ten nowotwór rozwija się bardzo powoli, takie badanie wystarczy wykonać raz na dziesięć lat.

- Jakie są przyczyny raka jelita grubego?

To dziedziczenie, wiek (powyżej 70 roku życia), obecność w jelicie grubym gruczolaków, zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego - Crohna, palenie papierosów, spożywanie dużej ilości mięsa i tłuszczów, a zbyt małej błonnika, otyłość. Na zachorowania na raka jelita grubego są narażeni także pacjenci leczeni w przeszłości z powodu tej choroby.

- Jak lekarz diagnozuje raka jelita grubego?

Tak jak już wspominałem, jedynym skutecznym badaniem jest kolonoskopia. Jest ono dla pacjenta trochę uciążliwe, ponieważ dzień wcześniej pacjent musi wypić 4 litry wody i ma biegunkę, ale jest to naprawdę najskuteczniejsze badanie służące sprawdzeniu stanu jelita grubego. Jeżeli podczas badania w jelicie stwierdzimy podejrzany guz, wówczas trzeba pobrać jego wycinki i poddać je badaniu. To jest jedyny sposób na rozpoznanie raka jelita grubego.

- Jak można leczyć tę chorobę?

Leczeniem głównym jest leczenie zabiegowe, czyli chirurgiczne. Guza usuwamy endoskopowo. Pacjent nie jest poddawany chemioterapii, ale są obserwowani przez następne pięć lat.

- W jaki sposób można zapobiegać zachorowaniu na raka jelita grubego?

Przede wszystkim pamiętajmy o diecie bogatej w błonnik, także o warzywach i owocach. Unikajmy natomiast tłuszczów zwierzęcych, a zacznijmy regularnie uprawiać jakąś aktywność fizyczną. To może być basen albo po prostu zwykły spacer.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution