101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kolejne szkoły będą miały szybki Internet

Data publikacji: 05.10.2018 14:07 / Data aktualizacji: 05.10.2018 16:38
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Kielce. 05.10.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Kolejne świętokrzyskie szkoły podpisały umowy na podłączenie do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). To rządowy projekt, dzięki któremu w każdej, nawet najmniejszej szkole będzie szerokopasmowy Internet.

Jak mówi Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, do zawarcia umowy zaproszono 120 placówek. Razem z nimi w szybki Internet wyposażonych będzie około 430 szkół. To czyni województwo świętokrzyskie jednym z liderów projektu w Polsce.

- Dla mnie bardzo ważne jest, żeby województwo świętokrzyskie było w czołówce, żeby jak najwięcej szkół w pierwszym roku wprowadzania OSE podpisało umowy i miało podłączony szybki Internet. Chcemy wyrównywać szanse – zapewnia wojewoda.

Podpisanie umów miało miejsce w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Wojciech Lubawski, prezydent miasta podkreśla, że Kielce jako stolica województwa mają ambicję być liderem w zmianach cywilizacyjnych, bo tak trzeba nazwać wprowadzenie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

- Skala projektu jest ogromna, dzięki wsparciu rządowemu wierzę, że niedługo wszystkie kieleckie szkoły będą miały dostęp do szerokopasmowego Internetu – mówi prezydent Wojciech Lubawski.

Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości dodaje, że OSE to kolejny element unowocześniania polskiej gospodarki wprowadzany przez rząd.

- To nie są puste obietnice, my po prostu wprowadzamy polską edukację w XXI wiek. Nie byłoby to możliwe bez stabilnej ścieżki finansowania, którą przyjął polski parlament. Trzeba podkreślić, że mamy świetnego operatora tego systemu – mówi Krzysztof Słoń.

Operatorem jest Instytut NASK. Agnieszka Marciniak, z tej instytucji podkreśla, że szerokopasmowa sieć jest bezpłatna oraz bezpieczna, bowiem NASK ma odpowiednie narzędzia, żeby zapewnić bezpieczeństwo uczniów.

Tomasz Pleban, świętokrzyski wicekurator oświaty mówi, że OSE pozwoli szkołom na wdrożenie nowych technik edukacyjnych z wykorzystywaniem nowoczesnych technologii. Będzie to możliwe nawet w małych wiejskich szkołach, gdzie jeszcze niedawno nikt nawet nie marzył o szybkim Internecie.

Dorota Kiliańska, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Obrazowie zapewnia, że szybka sieć bardzo ułatwi prowadzenie ciekawych lekcji.

- Bardzo się cieszymy, że wreszcie będziemy mieli szeroki dostęp do Internetu. To ułatwi życie zarówno uczniów, jaki i nauczycielom. Skorzystają też rodzice i cała społeczność. Jesteśmy szkołą dużą i realizujemy projekty związane z technologią informacyjną, dlatego szybki Internet jest nam bardzo potrzebny – twierdzi Dorota Kiliańska.

Renata Janik, doradca wicepremiera Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego jest przekonana, że szerokopasmowa sieć w każdej szkole wyrówna szanse edukacyjne dzieci z małych miejscowości i ułatwi im w przyszłości dostanie się na wymarzone studia.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution