101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Koncert Jaromira Nohavicy w KCK

Data publikacji: 07.10.2018 10:55
Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz / Kategoria: Kultura
Komentarze

Kieleckie Centrum Kultury
Kielce. 24.09.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Dziś w Kieleckim Centrum Kultury wystąpi Jaromir Nohavica, czeski bard, kompozytor i poeta, który początkowo pisał teksty dla innych wykonawców i pracował m. in. w bibliotece w Czeskim Cieszynie. Zasłynął w tamtych czasach głównie piosenką "Lásko, voníš deštěm" (Miłości, pachniesz deszczem) dla Marii Rottrovej.

Dopiero od 1982 roku, namówiony przez przyjaciół, zaczął sam wykonywać swoje utwory. Od tej pory stał się popularnym wykonawcą, a od lat 90. jest stale w czołówce najpopularniejszych czeskich pieśniarzy.

Poza Czechami i Słowacją Nohavica sporą popularnością cieszy się również w Polsce, gdzie regularnie koncertuje od 1997 roku. Twórczość mieszkającego w Ostrawie, na pograniczu kultur na Śląsku Cieszyńskim, Czecha, przesiąknięta jest również polskimi akcentami, a artysta swobodnie mówi po polsku, choć twierdzi, że nigdy się nie uczył tego języka. Niektóre piosenki, zwłaszcza na koncertach, wykonuje w polskim tłumaczeniu.

W 2009 roku ukazał się dwupłytowy album "Świat według Nohavicy", z piosenkami Nohavicy w polskim tłumaczeniu i wykonaniu polskich artystów. Na początku 2013 roku jego utwór „Minulost” (w języku czeskim) trafił na pierwsze miejsce Listy Przebojów Programu III Polskiego Radia i pozostawał tam przez kilka tygodni. W październiku 2013 Nohavica został uhonorowany nagrodą Diament Trójki.

Artysta napisał ponad 400 piosenek. Gra na gitarze i akordeonie lub występuje z zespołem. Pisze własne teksty, ale także tłumaczy utwory innych wykonawców (Okudżawa, Wysocki, Cohen, Vian i inni), śpiewa też utwory Karela Kryla. Jego płyty, należące do gatunku poezji śpiewanej, należały do najlepiej sprzedających się płyt w Czechach. Płyta "Divné století" z 1996 uzyskała status platynowej płyty oraz tytuł Płyty roku 1996 w czeskiej ankiecie muzycznej Gramy. W 2002 roku wystąpił w roli głównej w filmie Petra Zelenki "Rok diabła". Jest autorem czeskiego przekładu libretta oper "Così fan tutte" - "Wesele Figara" - Don Giovanni. 

Wydał 21 płyt. Obecnie triumfy święci jego najnowsza płyta „Poruba”. Jest to nazwa ostrawskiej dzielnicy, z którą łączy go wiele wspomnień i gdzie wszystko się w jego życiu zaczęło: pierwsze miłości, przyjaźnie, znajomości, ale także awantury i szykany. W Porubie miało również miejsce jego pierwsze, publiczne wystąpienie na festiwalu Folkowa Karuzela. Teksty na nowym albumie przywołują te wspomnienia i bardzo trafnie opisują ówczesną rzeczywistość.

28 października 2017 roku prezydent Miloš Zeman odznaczył Nohavicę Medalem Za Zasługi. Nazwiskiem Jaromira Nohavicy została nazwana planetoida (6539) Nohavica. Koncert na Dużej Scenie KCK rozpocznie się o godz. 19.00. 

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution