101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Młodzi aktorzy upamiętnili 450. rocznicę śmierci jezuity

Data publikacji: 07.10.2018 21:44
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Kultura
Komentarze

Spektakl "Święty Buntownik"
Kielce. 07.10.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Spektakl opowiadający historię życia i świętości Stanisława Kostki zaprezentowali młodzi aktorzy z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży parafii św. Jadwigi Królowej w Kielcach. Sztuka jest barwną i poruszającą opowieścią o życiu świeckim i duchowym św. Stanisława Kostki - patrona dzieci i młodzieży. Przedstawienie niesie ze sobą pozytywne przesłanie, uniwersalne wartości skierowane zarówno do młodych ludzi, jak i dorosłych.

Jak mówi Martyna Wrońska, reżyserka i jedna z aktorek, postać świętego jest nie tylko wzorem do naśladowania dla młodych ludzi, ale również wdzięcznym tematem do stworzenia sztuki teatralnej.

- Święty Stanisław Kostka był w rzeczywistości bardzo barwną postacią. Młodym buntownikiem, który przeciwstawił się woli rodziców, otoczenia i świadomie zrezygnował z pieniędzy i statusu, aby zrobić to, co uważał za słuszne - mówi.

Widzowie, którzy obejrzeli spektakl byli pod wrażeniem szczególnie umiejętności zaprezentowanych przez młodych aktorów z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Samą sztukę określili jako przyjemną, choć dającą wiele do myślenia.

Jak mówi Aleksandra Klusek-Gębska, autorka scenariusza, spektakl choć skierowany do młodego odbiorcy, porusza wartości uniwersalne, takie jak siła charakteru i determinacja w dążeniu do celu, ale również honor i potrzeba moralnego wzorca.

Decyzją biskupów polskich rok 2018 jest objęty patronatem św. Stanisława Kostki. W tym roku przypada 450. rocznica śmierci młodego jezuity.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution