101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Zaprezentowano cenny zwój odnaleziony na kieleckim Rynku

Data publikacji: 07.10.2018 22:51
Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz / Kategoria: Kultura
Komentarze
Instytut Kultury Spotkania i Dialogu w Kielcach. Wspólna Radość Tory czyli spotkanie chrześcijan i Żydów wokół Biblii. Prezentacja odnowionej Tory odnalezionej w 1945 na Rynku w Kielcach

Instytut Kultury Spotkania i Dialogu w Kielcach. „Wspólna Radość Tory”, czyli spotkanie chrześcijan i Żydów wokół Biblii. Prezentacja odnowionej Tory odnalezionej w 1945 na Rynku w Kielcach
Kielce. 07.10.2018 / Fot. Piotr Świerczyński / archiwum prywatne

W Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy ul. Planty 7 w Kielcach odbyło się spotkanie „Wspólną Radość Tory”, czyli spotkanie chrześcijan i Żydów wokół Biblii, które organizowane jest niedługo po żydowskim święcie Simchat Tora (Radość Tory) i stanowi wyraz wdzięczności za dar Świętej Księgi.

Podczas spotkania było wspólne czytanie i komentowanie Tory, śpiewanie psalmów i dyskusja. „Wspólna Radość Tory” jest organizowana w Warszawie przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów od 1992, a inicjatorem tego wydarzenia był ks. Roman Indrzejczyk. W Kielcach uroczystość odbyła się po raz pierwszy.

Instytut Kultury Spotkania i Dialogu w Kielcach. „Wspólna Radość Tory”, czyli spotkanie chrześcijan i ŻydówKielce. 07.10.2018 / Fot. Piotr Świerczyński / archiwum prywatne

Szczególną okazją do kieleckiej celebracji była prezentacja odnowionej Tory. Zwój został znaleziony w 1945 na Rynku w Kielcach przez prof. Piotra Bańkowskiego i prawdopodobnie pochodzi z kieleckiej synagogi. Po śmierci profesora znalazł się on w archiwum Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego, gdzie po latach został odnaleziony przez współpracownika Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach.

- Tora była w bardzo złym stanie - podkreślał prezes Stowarzyszenia Bogdan Białek, który dodał iż z pomocą w jej ratowaniu przyszło Muzeum Narodowe w Kielcach i jego konserwatorzy.

Jak powiedziała Alina Cylichowska, konserwator muzeum, praca nad Torą trwała blisko dwa lata, bowiem zwój pokrywała grzybnia i błoto. Tłumacząc cały skomplikowany proces konserwacji i zabezpieczenia konserwator dodała, że papirus o długości ok. 7 metrów to jedynie około 14 procent kompletnej Tory, która powinna liczyć 248 kolumn. Tora eksponowana będzie, z należytym pietyzmem, w Pokoju Błogosławień Instytutu Kultury Spotkania i Dialogu.

Instytut Kultury Spotkania i Dialogu w Kielcach. „Wspólna Radość Tory”, czyli spotkanie chrześcijan i Żydów wokół Biblii. Na zdjęciu: Dawid Szychowski - rabin Łodzi Dawida Szychowskiego i Bogdan Białek - prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w KielcachKielce. 07.10.2018 / Fot. Piotr Świerczyński / archiwum prywatne

Kulminacyjnym punktem uroczystości była debata „Wiara Jezusa - wiara w Jezusa” z udziałem rabina Łodzi Dawida Szychowskiego i ks. prof. Łukasza Kamykowskiego, dyrektora Międzywydziałowego Instytutu Ekumenii i Dialogu Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. Spotkanie prowadził Bogdan Białek prezes Stowarzyszenia im. J. Karskiego w Kielcach.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution