101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Historia Zygmunta Bugajskiego zaprezentowana w IPN

Data publikacji: 09.10.2018 21:24
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Kultura
Komentarze

09.10.2018 Kielce. Przystanek Historia IPN. Spotkanie poświęcone książce Bartosza Kułana „Nieznana ofiara Katynia”
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

„Nieznana ofiara Katynia” - taki tytuł nosi książka poświęcona Zygmuntowi Bugajskiemu, prawnikowi i współtwórcy systemu więziennictwa Polski międzywojennej. W Centrum Edukacyjnym „Przystanek historia” Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach odbyła się promocja wydawnictwa.

Autorem publikacji jest doktor Bartosz Kułan. Jak mówi, jest to książka naukowa, ale z pewnością będzie ciekawa dla wszystkich osób interesujących się życiem w Polsce międzywojennej oraz Zbrodnią Katyńską. Jak tłumaczy, historia Zygmunta Bugajskiego obrazuje też tragedię polskich rodzin w czasie II wojny światowej.

- W tej rodzinie tak, jak w soczewce skupia się historia polskiej inteligencji w czasie II wojny światowej. Zygmunt Bugajski jest ofiarą Zbrodni Katyńskiej, ale jego szwagier też zginął w Katyniu. W Charkowie zginął jego brat, natomiast jego siostra została zamęczona w obozie w Oświęcimiu – informuje autor.

Doktor Bartosz Kułan dodaje, że jako historyka i prawnika szczególnie interesuje go praca Zygmunta Bugajskiego na rzecz więziennictwa. Najpierw jako naczelnika więzienia, później urzędnika wysokiego szczebla w Ministerstwie Sprawiedliwości. Jak podkreśla autor Zygmunt Bugajski nie uważał, że więzienie ma być tylko karą, ale powinno też edukować osadzonych oraz angażować ich w pracę, ale też zajęcia sportowe.

- W polskim więziennictwie przedwojennym nie mieliśmy tak wykształconych osób, jak Zygmunt Bugajski. To nie była praca dobrze płatna, natomiast Bugajski był absolwentem Uniwersytetu w Moskwie i jako prawnik i ekonomista mógłby bez problemu znaleźć pracę w innej branży niż więziennictwo - mówi doktor Bartosz Kułan.

Zygmunt Bugajski swoją pracę na rzecz Polski przypłacił życiem. Aresztowany przez Rosjan jako cywil, zginął wiosną 1940 roku w Katyniu.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution