101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Inauguracja roku akademickiego w kieleckim seminarium

Data publikacji: 10.10.2018 06:36 / Data aktualizacji: 10.10.2018 12:25
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Inauguracja roku w kieleckim seminarium
Kielce. 10.10.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

52 alumnów rozpoczęło kolejny rok nauki i formacji w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Mszy świętej inaugurującej rok akademicki przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski. W homilii podkreślił, że podstawą duchowego wzrostu według szkoły Jezusa jest modlitwa.

- Żyć autentycznym duchem modlitwy to pierwsze zadanie całej seminaryjnej wspólnoty i każdego z jej członków z osobna - mówił hierarcha.

- Modlitwa jest lekarstwem na wszystkie współczesne choroby i zagrożenia, które są w stanie dotrzeć do każdego ludzkiego serca. Nie zatrzymują się wspaniałomyślnie przed sercem seminarzysty, diakona, kapłana, nawet biskupa. Kształtowanie silnej woli jest zawsze potrzebne w seminarium. Jeszcze bardziej potrzebne jest zaufanie pokładane w Bogu, który jest odwieczną miłością - dodał biskup.

Biskup zaznaczył, że ludzkim wzorem do pracy nad sobą jest święty Stanisław Kostka, którego rok obchodzimy.

Naukę na pierwszym roku w kieleckim seminarium rozpoczyna 4 alumnów. Wśród nich jest 22-letni Hubert Dubay z Krasocina. W rozmowie z Radiem Kielce przyznaje, że o wstąpieniu do seminarium myślał już po maturze, ale potrzebował czasu na ugruntowanie tej decyzji. Teraz jest jej pewien i pomimo naturalnych obaw nie żałuje, że podjął taką decyzję, tym bardziej, że wspiera go w tym rodzina.

Kleryk Wojciech Rutczyński rozpoczął 5-ty rok formacji w seminarium, który zakończy się przyjęciem święceń diakonatu. Wspomina, że jego powołanie rozwijało się przez wiele lat, a do seminarium wstąpił kilkanaście lat po maturze, będąc już absolwentem prawa, pracującym w zawodzie. Tym, którzy się wahają powiedziałby dziś, ze warto zaryzykować, pomimo trudności i presji środowiska.

- Powołanie jest odpowiedzią człowieka, która następuje po wołaniu ze strony Boga. Odpowiedź leży po naszej stronie, bo Bóg kładzie wielki nacisk na wolną wolę człowieka i mówi: Jeśli chcesz, to pójdziesz za mną. Warto spróbować, bo nawet jeśli ostatecznie wybierze się inną drogę, to lata w seminarium nie będą straconym czasem - uważa Wojciech Rutczyński.

W tym roku do przyjęcia święceń diakonatu przygotowuje się w Kielcach 16 alumnów, a do święceń kapłańskich na 6-tym roku przygotowuje się 6 diakonów.

Kieleccy alumni rozpoczęli też jesienną edycję Dni Seminaryjnych. W każdą niedzielę odwiedzają kolejne parafie diecezji kieleckiej, gdzie w czasie mszy świętych opowiadają o swoim powołaniu.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution