101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Spotkania z kinem o wątkach żydowskich

Data publikacji: 10.10.2018 06:53
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Dni Kultury Żydowskiej

Dni Kultury Żydowskiej
Chmielnik / Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

W Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku rozpoczynają się dziś Spotkania z Kinem o Żydowskich Wątkach. W ciągu trzech dni w projekcjach filmów połączonych z warsztatami i dyskusjami weźmie udział około 400 uczniów świętokrzyskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.

Pierwszy dzień spotkań jest skierowany do najmłodszych. Dzieci obejrzą film „Akademia Pana Kleksa” wg książki Jana Brzechwy, czyli poety żydowskiego pochodzenia. Następnie z aktorem Marcinem Brykczyńskim będą recytować fragmenty wierszy poety.

W czwartek wyświetlony zostanie film „Dzieci Ireny Sendlerowej”, a w piątek najstarsi uczniowie obejrzą „Marcowe migdały” w reżyserii Radosława Piwowarskiego. Spotkają się też z odtwórcą jednej z głównych ról, Robertem Gonerą, który opowie o filmie i pracy aktorskiej.

- Data Spotkań z Kinem o Żydowskich Wątkach nawiązuje do rocznicy deportacji Żydów z Chmielnika do niemieckiego obozu zagłady w Treblince - mówi kierownik Świętokrzyskiego Sztetla Agnieszka Dziarmaga.

- Wywieziono około 12 tysięcy osób. Tamte wydarzenia zmieniły strukturę narodu polskiego - mówi Agnieszka Dziarmaga.

Dodaje, że Spotkania z Kinem o Żydowskich Wątkach mają za pomocą filmu, teatru i literatury pokazać nie tylko wydarzenia związane z holocaustem, ale także przedwojenną kulturę żydowską.

Spotkania z Kinem o Żydowskich Wątkach odbywają się w Chmielniku po raz siódmy.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution