101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wyświetlają filmy, żeby pamiętać

Data publikacji: 10.10.2018 17:06
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Spotkania z Kinem o Żydowskich Wątkach w Ośrodku EdukacyjnoMuzealnym Świętokrzyski Sztetl

Spotkania z Kinem o Żydowskich Wątkach w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Świętokrzyski Sztetl
Chmielnik. 10.10.2018 / Fot. Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Świętokrzyski Sztetl

W Chmielniku rozpoczęły się Spotkania z Kinem o Żydowskich Korzeniach. Jak mówi Agnieszka Dziarmaga, kierująca Ośrodkiem Edukacyjno-Muzealnym Świętokrzyski Sztetl jest to już siódma edycja tego wydarzenia.

Przez trzy dni uczniowie szkół z gminy Chmielnik będą oglądali produkcje filmowe związane z Żydami, którzy żyli w naszym kraju, na przykład w Chmielniku. Młodzi ludzie będą mieli okazję spotykać się też aktorami oraz osobami, które przypomną ich tragiczną historię polskich Żydów.

Agnieszka Dziarmaga mówi, że wydarzenie jest połączone z uczczeniem 76 rocznicy deportacji chmielnickich Żydów do obozu zagłady w Treblince. - Poprzez spotkania z kinem pokazujemy smutną rocznicę Holokaustu chmielnickiego.  Pokazujemy jednak  filmy różne, zarówno te poświęcone II Wojnie Światowej, jak i kino izraelskie, filmy dotykające wątków żydowskich. To pozwala zrozumieć wielokulturowość, z której Polska była dumna i, mam nadzieję, nadal może być dumna – twierdzi Agnieszka Dziarmaga.

Dziś uczniowie mieli okazję obejrzeć film „Akademia Pana Kleksa” na podstawie utworu Jana Brzechwy. Pisarz był pochodzenia żydowskiego, o czym wiele osób nie wie. Później wiersze Brzechwy czytał razem z dziećmi kielecki aktor Marcin Brykczyński. Jak mówi, mimo iż poeta tworzył w ubiegłym wieku, jego utwory są zrozumiałe dla współczesnych uczniów.

- Brzechwa przy dzieciach to jest kierunek, w którym trzeba podążać. Bo jego teksty są chwytliwe dla dzieci, bardzo łatwe do przyjęcia. Sam tekst jest nasycony obrazami, pracuje przy nim wyobraźnia – uważa Marcin Brykczyński.

W czwartek o godzinie 9.00 w Chmielnickim Centrum Kultury odbędzie się projekcja filmu „Dzieci Ireny Sendlerowej”. Z młodzieżą spotka się też dziennikarka Radia Kielce, Marlena Płaska, która opowie o tym, jak Polacy ratowali żydowskie dzieci.

Natomiast w piątek do Chmielnika przyjedzie Robert Gonera, grający jedną z głównych ról w „Marcowych Migdałach” w reżyserii Radosława Piwowarskiego. Uczniowie także zobaczą ten film.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution