101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Dramat autorstwa Karola Wojtyły w Kielcach. Na scenie wystąpią niewidomi i niedowidzący

Data publikacji: 10.10.2018 17:36
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Konferencja prasowa dotycząca spektaklu "Brat naszego Boga". Na zdjęciu (od lewej): Danuta Danek - koordynator, Artur Dziurman - reżyser i Józef Kołodziej - aktor
Kielce. 10.10.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Spektakl na podstawie dramatu Karola Wojtyły będzie można obejrzeć na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. „Brat naszego Boga” w reżyserii aktora Artura Dziurmana opowiada o życiu św. Brata Alberta, który poświęcił się pracy z ubogimi i bezdomnymi. W główną rolę wcieli się Maciej Jackowski.

Reżyser spektaklu Artur Dziurman podkreśla, że opracowana przez niego adaptacja sceniczna przekazuje myśl przewodnią dramatu o szacunku wobec drugiego człowieka. Spektakl mówi też o miłości do drugiego człowieka i wybaczeniu. Scenografia składa się z kilku planów. Jest to ogrzewalnia zbudowana na bazie parawanów, które odsłaniają przed widzem świat żebraków, a także pracownia malarska Adama Chmielowskiego. Wyświetlane będą także sekwencje filmowe, nagrane z udziałem aktorów grających w spektaklu.

W przedstawieniu występują aktorzy Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego i Sceny Moliera z Krakowa. Artur Dziurman od 15 lat poprzez fundację i teatr Itan wprowadza niewidomych i niedowidzących na scenę teatralną. Dotąd zaangażowanych jest ponad 50 osób z województw: małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

W spektaklu „Brat naszego Boga” wystąpi 17 aktorów, w tym 14 z dysfunkcją wzroku. Wśród nich jest Danuta Damek, która odgrywa rolę jednej z żebraczek. Aktorka przyznaje, że początki na scenie były dla niej trudne. Dodaje, że dla aktora z dysfunkcją wzroku dużym wyzwaniem jest ruch sceniczny.

- Przyjeżdżając ze spektaklem w obce miejsce, musimy zrobić próbę sytuacyjną, która pozwoli nam odnaleźć się w nowej przestrzeni. Trzeba sprawdzić schody, policzyć kroki. Osoby niewidome uczą się wykonywania ruchu na dane słowo, które pada z ust któregoś z aktorów. Ustawiają się w odpowiednim kierunku reagując na światło lub głos. To wymaga wytężonej pracy – dodaje Danuta Damek.

Spektakl „Brat naszego Boga” będzie można obejrzeć w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach w czwartek, 18 października, o godzinie 19.00. Dyrektor instytucji Jarosław Machnicki podkreśla, że WDK od lat wspiera działania osób niepełnosprawnych. Przez lata WDK był Krajowym Centrum Kultury Osób Niedowidzących i Niewidomych. Poza tym w WDK działa zespół Uśmiech złożony w 100% z osób niepełnosprawnych, głownie z zespołem Downa oraz Teatr Plastyczny Sen, do którego należą osoby z dysfunkcjami słuchu i niesłyszące.

„Brat naszego Boga” w reżyserii Artura Dziurmana miał premierę w 2009 roku. Dotąd został wystawiony ok 250 razy.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution