101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Dyrektor Kiebzak jest zaskoczona zapowiedziami strajku pielęgniarek [OBEJRZYJ]

Data publikacji: 11.10.2018 08:25 / Data aktualizacji: 11.10.2018 09:28
Autor: Iwona Murawska , Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia
Kielce. 11.10.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Dodatkowe 102 miliony złotych otrzymał w sumie od początku roku świętokrzyski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki tym pieniądzom udało się m.in. zlikwidować kolejki na zabiegi usuwania zaćmy oraz skrócić czas oczekiwania na zabiegi wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.

Z puli 102 milionów złotych przeznaczono ponad połowę na zwiększenie wynagrodzeń dla pielęgniarek w placówkach, mających podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, a ponad 6 milionów złotych dla lekarzy - poinformowała na naszej antenie Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ. Jak stwierdziła - w tej sytuacji jest zaskoczona zapowiedziami strajku, który zamierzają przeprowadzić pielęgniarki.

- Te kwoty, które przekazaliśmy do wszystkich placówek były uzgodnione przez organizacje związkowe z ministrem zdrowia. Każda zatrudniona osoba, o której informacja została przekazana do NFZ otrzymuje takie środki. To jest 1600 złotych brutto plus 430 złotych w przypadku osób pracujących w szpitalach. W uzgodnieniach z ministrem stwierdzono, że z kwoty 1600 złotych, 1100 ma być dodatkiem do podstawy wynagrodzenia - powiedziała dyrektor NFZ.

Małgorzata Kiebzak przypomniała, że pielęgniarki, pracujące w szpitalach otrzymują dodatki do wynagrodzenia: nocne i stażowe i są to kwoty bardzo wysokie.

Dyrektor świętokrzyskiego NFZ wyraziła zadowolenie z powodu likwidacji kolejek pacjentów do zabiegów usuwania zaćmy.

- Dziś, w Światowym Dniu Wzroku, to szczególnie dobra wiadomość. Jeszcze kilka lat temu, kolejki do usunięcia zaćmy sięgały roku czy dwóch lat. Dziś zabiegi wykonywane są na bieżąco - zaznaczyła.

- Zwiększyliśmy pulę finansową, dokupiliśmy dwa oddziały, na których wykonywane są operacje: w Busku i w Kielcach. Zmieniły się też kryteria kwalifikacji pacjentów. Są określone granice, poniżej których nie można kierować na zabiegi - dodała.

- Dobra wiadomość dotyczy także przekazania dodatkowych pieniędzy dla jednostek medycznych na zabiegi wszczepiania endoprotez stawu biodrowego. Dzięki temu czas oczekiwania na operacje skrócił się do jednego miesiąca, a nawet dwóch tygodni - powiedziała Małgorzata Kiebzak.

Ponadto - dodała - w naszym regionie najkrócej w kraju oczekuje się na badanie tomografem komputerowym i rezonansem magnetycznym.  

Świętokrzyski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia dzięki dodatkowym środkom z rządu sfinansował w tym roku także 100% nadwykonań w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, czyli świadczeń wykonanych poza przyznany wcześniej limit pieniędzy. Na ten cel przekazał ponad 5 milionów złotych.

Małgorzata Kiebzak przypomniała, że dodatkowe 7 milionów Fundusz przeznaczył na zwiększenie dostępności do rehabilitacji dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution