101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

W Kijach śpiewają dla niepodległej Polski

Data publikacji: 11.10.2018 14:34
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Kije. Konkurs Pieśni Niepodległościowej i Żołnierskiej. Na zdjęciu uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gartatowicach, w gminie Kije, którzy zaprezentowali m.in. utwór „Przybyli ułani pod okienko”
Kije. 11.10.2018 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Ponad 30 młodzieżowych zespołów i prawie 150 młodych artystów z różnych części regionu i ościennych województw bierze udział w konkursie pieśni niepodległościowej i żołnierskiej. Wydarzenie odbywa się w Samorządowej Instytucji Kultury Kasztelania.

Jak mówi jej dyrektor, Andrzej Żądło, uczniowie przypominają pieśni powstałe w czasie walk  o niepodległość, głównie w okresie Powstania Styczniowego i I wojny światowej.

- Misję edukacyjną realizujemy od początku powstania naszej placówki poprzez szereg wydarzeń odwołujących się do historii naszego kraju i regionu. Przedłużamy i propagujemy pamięć w sposób żywy i dynamiczny angażując w nasze przedsięwzięcia wielu mieszkańców - podkreśla Andrzej Żądło.

W konkursie pieśni niepodległościowej biorą udział m.in. uczniowie ze szkół podstawowych w Korytnicy i Chrobrzu. Młodzi artyści podkreślili, że żołnierski repertuar bardzo przypadł im do gustu.  W przygotowania do konkursu włożyli wiele wolnego czasu. Teraz liczą, że ich trud i zaangażowanie zostaną docenione, choć jak zauważyli, nie sam konkurs, ale cel, który mu przyświeca jest najważniejszy. W repertuarze, który zaprezentowali znalazły się między innymi utwory „O mój rozmarynie”, „Pierwsza kadrowa” czy „Wojenko, wojenko”.

Współorganizatorem wydarzenia jest Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu i podległe jej nadleśnictwa: Pińczów, Jędrzejów, Chmielnik i Kielce oraz Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Jak mówi jego wicedyrektor, a zarazem członek jury  Krystyna Wójcik-Daniluk, patriotyczne wydarzenie leśnicy zorganizowali przede wszystkim z myślą o młodzieży.

- Zależało nam, by uczniowie poznali ważny okres w historii Polski nie ucząc się jednak dat i nazwisk, tylko biorąc udział w żywej, muzycznej lekcji historii. Dla uczestników konkursu przygotowaliśmy również wystawę prezentującą rolę leśników w odzyskaniu niepodległości - dodała Krystyna Wójcik-Daniluk.

Kije. Konkurs Pieśni Niepodległościowej i Żołnierskiej. Na zdjęciu uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gartatowicach, w gminie KijeKije. 11.10.2018 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Przesłuchania konkursowe potrwają do późnego popołudnia. Wydarzenie zwieńczy plenerowy spektakl „Leśną drogą do niepodległości” w reżyserii Arkadiusza Szostaka, twórcy wielu widowisk zrealizowanych we współpracy z placówką kulturalną w Kijach. Reżyser przedsięwzięcia tłumaczy, że spektakl opowiada o rodzinie leśników z Ponidzia: ich życiu i drodze, jaką razem z innymi mieszkańcami regionu przeszli ku upragnionej wolności.

- Główny bohater wędruje ze swoim pomocnikiem po szlaku walk niepodległościowych wraz z oddziałami Józefa Piłsudskiego. Dociera aż za Warszawę, gdzie może już cieszyć się z wywalczonej niepodległości. Potem wraca do swojej leśniczówki, by kontynuować polskie tradycje - opowiada Arkadiusz Szostak.

Plenerowy spektakl „Leśną drogą do niepodległości” rozpocznie się przy Kasztelanii w Kijach o godzinie 18.15.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution