101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Uczcili 20 lat istnienia powiatu

Data publikacji: 11.10.2018 18:39
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Wkopanie kapsuły czasu z okazji 20 lat istnienia powiatu
Ostrowiec Św.. 11.10.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Listy do przyszłych pokoleń, gadżety, zdjęcia, pamiątki oraz pieniądze, w tym pięciozłotówka wydana na z okazji 100 lat polskiej niepodległości znalazły się w kapsule czasu, która została zakopana na terenie Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Jak mówi starosta Zbigniew Duda, to forma uczczenia 20-lecia istnienia powiatów. 11 października to data pierwszych wyborów do Rad Powiatów.

– Chcemy, żeby to 20-lecie samorządu powiatowego było w jakiś sposób uwiecznione. W tej kapsule przedstawiamy ślad naszych czasów – mówi starosta.

Do napisania listu do przyszłych pokoleń zgłosiło się dziewięciu 20-latków. Wśród nich byli Sylwia Biesiada oraz Krystian Stolarski. Mówią, że to dla nich ważna chwila. Sylwia Biesiada najlepsze wspomnienia ma ze swoją szkołą, popularnym ekonomikiem w Ostrowcu Św. Z kolei Krystian Stolarski jest harcerzem.  W swoim liście zachęca przyszłe pokolenia do działania na rzecz społeczeństwa.

Poseł Andrzej Kryj wspomina trudne początki istnienia powiatu. Rozwój tego szczebla samorządu obserwował jako radny powiatowy. Po pierwszych wyborach starostwo miało sporo problemów.

– Budynek otrzymaliśmy od kuratorium po internacie ówczesnej szkoły mechanicznej. Poszczególne gminy przekazywały komputery, abyśmy mogli pracować. Przechodzili także urzędnicy z magistratu zajmujący się budownictwem czy komunikacją – wspomina poseł.  

Na terenie szkoły posadzony został także dąb. Dyrektor szkoły Dariusz Kaszuba mówi, że drzewo symbolizuje siłę i długowieczność. W tym wyjątkowym dla Polski roku zostanie nazwany dębem niepodległości.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution