101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Świętokrzyscy uczniowie poznają historię i kulturę żydowską

Data publikacji: 11.10.2018 18:45
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Chmielnik. Spotkania z Kinem o Żydowskich Wątkach
Chmielnik. 11.10.2018 / Fot. Świętokrzyski Sztetl

Zofia Radzikowska, naoczny świadek II wojny światowej i holocaustu spotkała się z młodzieżą w Chmielniku w ramach 7. edycji Spotkań z Kinem o Wątkach Żydowskich. Urodziła się w 1935 roku w rodzinie żydowskiej. Przetrwała holocaust ukrywając się z matką w okolicach Krakowa. Po wojnie skończyła prawo i wykładała na Uniwersytecie Jagiellońskim. Aktywnie działa w Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie.

W rozmowie z Radiem Kielce podkreśla, że bardzo ceni spotkania z młodzieżą, która chłonie wiedzę, nie kierując się stereotypami. - To, co oni wyniosą ze szkoły, spotkań i przekażą dalej, to taka będzie Polska i taki będzie świat. To jest dobre, że dzieci mogą się spotkać z żyjącymi jeszcze świadkami, pytać ich o co chcą, o refleksje i przesłania. Nie czuję się kompetentna do dawania przesłań, ale żyję długo i wiele przeżyłam – mówiła Zofia Radzikowska.

Dziś w ramach Spotkań z Kinem o Wątkach Żydowskich młodzież ze świętokrzyskich szkół obejrzała film pt. „Dzieci Ireny Sendlerowej”. Dzięki jej działaniom uratowano ok 2,5 tysiąca dzieci, głównie z getta w Warszawie. Na podstawie audycji Radia Kielce „Polacy ratujący Żydów” uczniowie poznali też przykłady dzieci ratowanych z gett na terenie województwa świętokrzyskiego, np. w Kielcach, Pińczowie i Końskich.

Miłosz z gimnazjum w Cieszkowach przyznaje, że była to dla niego nowa i ciekawa wiedza. Zastanawiał się, jak by się zachował w podobnej sytuacji. - Myślę, że bym pomógł, ale czułbym trochę niepokoju, że Niemcy mogliby odnaleźć ukrywanych Żydów – mówił uczeń.

Krzysztof Nurkowski, nauczyciel historii w gimnazjum w Cieszkowach od lat zajmuje się tematyką żydowską. Uważa, że młodzież powinna poznawać kulturę Żydów, którzy kiedyś stanowili znaczny odsetek polskiego społeczeństwa.

Uczniowie obejrzeli też spektakl o Irenie Sendlerowej przygotowany przez licealistów działających w Dyskusyjnym Klubie Książki w Osieku. Na scenie wystąpili m. in. Eliza Łysiak i Hubert Strojnowski. Eliza przyznaje, że od dzieciństwa interesuje się historią, bo jej mama i dziadek są historykami. Jednak nie znała wcześniej życiorysu Ireny Sendlerowej. Hubert dodaje, że to ważne, aby przekazywać pamięć o takich osobach.

Spotkania z Kinem o Wątkach Żydowskich od 7 lat organizuje Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku. Wydarzenie jest połączone z uczczeniem 76. rocznicy deportacji chmielnickich Żydów do obozu zagłady w Treblince. Jutro młodzież licealna obejrzy film „Marcowe migdały” i spotka się z odtwórcą jednej z głównych ról Robertem Gonerą.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution