101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Poeci nagrodzeni za swoją twórczość

Data publikacji: 12.10.2018 07:43
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Kultura
Komentarze

Rozstrzygnięcie XII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Feliksa Raka
Kielce. 12.10.2018 / Fot. Mateusz Kaczmarczyk / Radio Kielce

Nagrodzono laureatów XII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Feliksa Raka. Wśród laureatów znaleźli się mieszkańcy nie tylko naszego regionu, ale także innych miast: Katowic, Opola, czy Warszawy.

Uczestnicy rywalizowali w kategoriach: Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Szkoła Średnia i osoby dorosłe. W tym roku najpopularniejszym tematem zgłoszonych wierszy był patriotyzm, umiłowanie ojczyzny i znaczenie polskości w życiu codziennym. Jak co roku zaprezentowane zostały także wiersze poświęcone samej osobie Feliksa Raka. Na gali obecni byli córka i wnuczkowie świętokrzyskiego poety.

Jak mówi współorganizator konkursu, Stanisław Nyczaj, zaskoczeniem była ilość poematów zgłoszonych przez osoby dorosłe, czyli ponad 80. Juror zaznaczył także silną obecność w przedstawionych wierszach rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jakub Pasiński, zdobywca trzeciego miejsca w kategorii „gimnazjum”, zdradził, że w twórczości poetyckiej interesuje go przede wszystkim filozofia, ale także patriotyzm i religijność.

- W swoim wierszu podjąłem tematykę modlitwy przez pryzmat historyczny, a szczególnie upadku naszego kraju i tego jak nikt nie chciał nam pomóc. Uważam, że poezja powinna przekazywać nie tylko pozytywne emocję, ale także uczyć o wydarzeniach historycznych – mówi młody poeta.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution