101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Tarczyński: bądźcie odważni, przyszedł na to czas

Data publikacji: 12.10.2018 12:37 / Data aktualizacji: 13.10.2018 04:36
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości /Źródło: PAP
Komentarze
Dominik Tarczyński poseł PiS

Dominik Tarczyński, poseł PiS
Kielce. 31.01.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję wzywającą Rosję do zwrotu Polsce wraku samolotu Tu-154M, który w 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem. Przyjęcie rezolucji poprzedziło wystąpienie m. in. posła Dominika Tarczyńskiego.

Rezolucja stwierdza m. in., że na podstawie załącznika 13 Konwencji Chicagowskiej, od państwa, w którym doszło do wypadku, wymaga się zwrotu wraku oraz innych materiałów dowodowych państwu, w którym statek powietrzny był zarejestrowany, po tym, jak badanie technicznych przyczyn katastrofy zostanie zakończone.

Dominik TarczyńskiFot. TVP print screen / Radio Kielce

"Ciągła odmowa zwrotu wraku i innych dowodów ze strony władz Rosji, stanowi nadużycie prawa, wzmogła też po stronie polskiej spekulacje, że Rosja ma coś do ukrycia" - czytamy w rezolucji.

Rezolucja zawiera wezwanie Federacji Rosyjskiej do: zwrotu wraku bez dalszej zwłoki w sposób, który zapobiegnie dalszej degradacji materiału dowodowego, odpowiednie zabezpieczenie wraku do tego czasu, oraz powstrzymanie się od działań, mogących zostać uznanych za bezczeszczenie miejsca katastrofy.

Dominik TarczyńskiFot. TVP print sreen / Radio Kielce

W głosowaniu udział wziął poseł PiS ziemi świętokrzyskiej Dominik Tarczyński. W swoim przemówieniu przed głosowaniem zwrócił uwagę, że rezolucja jest niezbędna.

- Ten dokument jest bardzo ważny, ale nie dotyczy tylko Rosji. Ten dokument dotyczy naszej godności. Tu chodzi o to, czy jesteśmy dumni czy nie. On pokazuje, czy jesteśmy odważni, czy ulegniemy przed Rosją. Tu chodzi o naszą przyszłość – zwracał się do zgromadzonych.

Przypomniał, że w tej tragedii najważniejsza jest oczywiście pamięć o tych, którzy stracili życie na terytorium Rosji. Mówił o Lechu i Marii Kaczyńskim oraz 94 pozostałych ofiarach.

- To się wydarzyło na terytorium Rosji, więc proszę was koledzy, bądźcie odważni i przyjmijcie rezolucję. Nie ulegnijcie Rosji. Jak długo możemy prosić? 8 lat. Prosimy o współpracę i pokój od lat. Jesteśmy dumnym polskim narodem, wspieramy i dziękujemy za projekt rezolucji. Tu nie chodzi tylko o Polskę, Ukrainę czy Gruzję, ale o wszystkie kraje zrzeszone w Radzie Europy. Pomyślcie o przyszłości, waszych dzieciach i wnukach. Bądźcie odważni, przyszedł na to czas – podkreślał parlamentarzysta przed głosowaniem nad rezolucją. 

Poseł Dominik Tarczyński w rozmowie z Radiem Kielce podkreślił, że rezolucja to bardzo ważny dokument. Jak mówi dzięki niemu Polska jest coraz bliżej prawdy. Dodaje, że rezolucja jest istotna, bo wzywa Rosję do zwrotu wraku.

- To pokazuje, że Donald Tusk popełnił błąd, jeżeli chodzi o oddanie śledztwa. Bardzo jasno podkreśla to raport. To był karygodny błąd. Raport mówi bardzo jasno i konkretnie, że Rosja ma coś do ukrycia, jeżeli nie oddaje wraku. To wielki sukces Polski i cieszę się, że wszystkie 46 państw Rady Europy poparły tę rezolucję - zaznacza poseł PiS.

Wrak Tu-154M od ponad ośmiu lat znajduje się na płycie lotniska w Smoleńsku. Władze Rosji twierdzą, że nie mogą przekazać go Polsce, dopóki nie zakończą swojego śledztwa. Przedstawiciele polskich władz wielokrotnie poruszali kwestię zwrotu samolotu w rozmowach ze stroną rosyjską.

Ze szczególnymi podziękowaniami do posła Dominika Tarczyńskiego i profesora Włodzimierza Bernackiego zwrócił się w serwisie Twitter Antoni Macierewicz.

Fot. Twitter

ZGROMADZENIE PARLAMENTARNE RE WEZWAŁO ROSJĘ DO ZWROTU WRAKU TU-154M - ZOBACZ W TVP INFO

  Zgromadzenie Parlamentarne RE wezwało Rosję do zwrotu wraku Tu-154M. Na zdjęciu: Dominik Tarczyński, poseł PiSFot. TVP Info

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution