101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Podwójny jubileusz Stanisława Rogali

Data publikacji: 13.10.2018 08:01
Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz / Kategoria: Kultura
Komentarze

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Spotkanie z okazji 70-tych urodzin i 50-lecia pracy twórczej Stanisława Rogali odbyło się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach. Było otwarcie wystawy i prezentacja dorobku artystycznego jubilata oraz kiermasz jego książek.

Jubileusz poprowadził prof. dr hab. Jerzy Stefan Ossowski z UJK, który przedstawił twórczą drogę Rogali. Podczas spotkania były też życzenia, jubileuszowe prezenty (m. in. świętokrzyska czarownica) i słoneczniki z rodzinnych stron.

Stanisław Józef Rogala - poeta i prozaik urodził się w Zreczach Chałupczańskich. Już jako licealista uczestniczył w zebraniach Klubu Literackiego „Ponidzie” w Rożnicy, należał również do koła polonistycznego, geograficznego i fotograficznego. Podczas studiów na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na Wydziale Humanistycznym należał do Koła Polonistów oraz Studenckiego Koła Językoznawczego UMCS, był także współzałożycielem studenckiej grupy poetyckiej „Samsara”. Pracował jednocześnie jako wolontariusz w radiu studenckim oraz w prasie studenckiej. Debiutował jako poeta na łamach czasopisma „Sztandar Ludu” w 1967 roku.

Po studiach pracował jako nauczyciel języka polskiego w Lublinie. W 1975 roku objął stanowisko wicedyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach, gdzie między innymi wydawał międzyszkolne pismo „Młodzi idą”, opiekował się także literackim Klubem Młodych Twórców, organizował międzyszkolny Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej oraz Ogólnopolski Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej.

5 lat później został dyrektorem Ośrodka Kultury Literackiej w Kielcach, a w 1991 r. założył Agencję Wydawniczą GENS. Rok później rozpoczął współpracę z Polskim Radiem Kielce. Trwała ona do 2002 r. W 1996 roku obronił dysertację naukową "Pisarstwo Kazimierza Kowalskiego", pod kierunkiem prof. dr hab. Piotra Obrączki uzyskując tym samym stopień naukowy doktora nauk humanistycznych i związał się z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie pracował do 2015 r.

Stanisław Rogala ma imponujący dorobek literacki, do 2015 r. opublikował 62 wydawnictwa książkowe i ok. 150 artykułów krytyczno-literackich. Opracował i przygotował do druku (ze wstępem lub posłowiem) ok. 200 publikacji książkowych innych autorów.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution