101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

„Ojcowie Niepodległości" w Sędziszowie

Data publikacji: 13.10.2018 19:55
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Wystawa "Ojcowie Niepodległości"
Sędziszów. 13.10.2018 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty oraz Ignacy Daszyński, to bohaterowie plenerowej wystawy „Ojcowie Niepodległości”, którą otwarto na placu Fabryki Kotłów "SEFAKO" w Sędziszowie.

Wystawa zorganizowana została z okazji 100-lecia odzyskania wolności. W jej głównej części na 10 wielkoformatowych zdjęciach w skali rzeczywistej prezentujących tytułowych „Ojców Niepodległości” znajdują się  również krótkie biogramy postaci, a także archiwalne fotografie. Ponadto znajduje się mapa Polski z lat 1918-1923 prezentująca proces kształtowania się polskich granic, oś czasu ukazująca najważniejsze wydarzenia procesu odbudowy państwowości, a także przedruki pierwszych stron Monitora Polskiego z pierwszych dni niepodległości. 

Jak mówi prezes Fabryki Kotłów "SEFAKO" w Sędziszowie Antoni Pietkiewicz - wystawa ta jest ukłonem w kierunku osób i wydarzeń, które doprowadziły do tego, że dziś żyjemy w wolnej Polsce.

- Chciałem, żeby wystawa była wśród tysiąca pracowników zakładu, aby każdy mógł sobie uporządkować i przypomnieć, skąd się wziął, jakie ma korzenie i dlaczego niepodległość jest ważna - stwierdził.  

Wacław Szarek burmistrz Sędziszowa powiedział, że wystawa jest wyrazem głębokiego patriotyzmu pracowników największej w powiecie jędrzejowskim firmy.

Jak mówili pracownicy zakładu Sefako oraz członkowie ich rodzin, którzy obejrzeli ekspozycję - jest ona niekonwencjonalną lekcją historii. Otwarcie wystawy uświetniła Grupa Rekonstrukcyjna z Jędrzejowa.

Wystawa „Ojcowie Niepodległości” w Sefako będzie czynna do końca listopada. Potem zostanie przeniesiona przed Urząd Miejski w Sędziszowie. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Towarzystwo Finansowe Silesia.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution