101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kiedy należy udać się z dzieckiem do okulisty?

Data publikacji: 15.10.2018 19:42
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
Rafał Skrobacz optometrysta

Rafał Skrobacz, optometrysta
Kielce. 15.10.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Wśród przyczyn występowania wad wzroku u dzieci wyróżnia się zarówno czynniki genetyczne, etniczne, jak i środowiskowo-cywilizacyjne. Specjaliści wiążą pogorszenie widzenia u dzieci m.in. z procesem edukacji, która wymusza długą i systematyczną pracę oczu na bliskie odległości. Krótkowzroczność spowodowana jest także wielogodzinnym patrzeniem na ekran monitora lub telewizora.

O wadach wzroku u dzieci oraz niepokojących objawach rozmawiamy z Rafałem Skrobaczem -optometrystą i ortoptystą.

Jakie zachowanie u naszych dzieci powinno nas skłonić do wizyty u okulisty?

Przede wszystkim powinniśmy się wybrać z dzieckiem do specjalisty jeżeli, któreś z rodziców ma wadę wzroku. Wizyta powinna mieć miejsce już w drugim roku życia dziecka. Jeśli oboje z rodziców noszą okulary, to prawdopodobieństwo, że dziecko także będzie miało wadę wzroku znacznie wzrasta. Należy także pamiętać, że jeśli podczas pierwszego spotkania lekarz nie stwierdzi wad nie zwalnia to rodziców z czujności. Wizyty należy powtarzać najlepiej raz w roku. Jeśli rodzice nie mają problemów ze wzrokiem, to pierwsza wizyta u okulisty powinna mieć miejsce w 4 roku życia dziecka.

Z objawów, na które należy zwrócić uwagę i nie wolno ich bagatelizować są miedzy innymi: mrużenie i szczypanie oczu, pocieranie oczu, potykanie się, podchodzenie bliżej do przedmiotów.

Często zauważamy, że z oczami dziecka dzieje się coś złego dopiero, gdy idzie do szkoły.

W tym cały problem. Niestety zbyt późno zauważamy, ze dziecko źle widzi. Jeśli uda nam się wykryć wadę na początku edukacji to jest szansa, że dziecko nie będzie miało problemów w nauce. Dzieci z ukrytym zezem lub innymi wadami wzroku często postrzegane są jako mało zdolne lub niechętne do nauki. Wystarczy dobrać właściwe okulary i problem często znika jak za sprawą czarodziejskiej różdżki.  Warto pamiętać, że dzieci, które mają niewykryte wady wzroku często unikają kontaktu z rówieśnikami, nie chcą uczestniczyć w zajęciach fizycznych i innych zajęciach zespołowych.

Więcej na temat wad wzroku w rozmowie z Rafałem Skrobaczem

Posłuchaj rozmowy:

Część pierwsza:

Część druga:

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution