101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Historia Polski w wojskowym spektaklu

Data publikacji: 15.10.2018 23:12
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Kultura
Komentarze
Jan Józef Kasprzyk  szef Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wręcza medal Pro Bono Poloniae Dariuszowi Kaszubie

Jan Józef Kasprzyk - szef Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wręcza medal Pro Bono Poloniae Dariuszowi Kaszubie
Ostrowiec Świętokrzyski. 15.10.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpił w Ostrowcu Świętokrzyskim. Półtoragodzinny spektakl słowno-muzyczny przypomniał polską drogę do niepodległości. Widowisko pokazało takie wydarzenia jak: uchwalenie Konstytucji 3 Maja, insurekcję kościuszkowską, a także powstania narodowe, Legiony Polskie, czasy drugiej wojny, aż po Solidarność i czasy współczesne.

Muzykiem w zespole jest młodszy brat Włodka Pawlika, laureata nagrody Grammy, Dariusz Pawlik. Dwadzieścia lat czekał na to, aby wystąpić w Ostrowcu, w którym stawiał pierwsze muzyczne kroki.

- Jestem śpiewakiem z zawodu i w zespole pracuję 20 lat -  mówił.

Dodał, że program jest piękny i obrazuje naszą historię, którą każdy Polak powinien znać.

W wydarzeniu organizowanym przez senatora Jarosława Rusieckiego udział wziął szef Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk. W rozmowie z Radiem Kielce odniósł się do słów Jana Pawła II, że następujące po sobie pokolenia powinny być związane jedną ideą, czyli niepodległością. Jak mówił minister, ziemia ostrowiecka została doświadczona, szczególnie w czasie II wojny światowej.

- To doskonała okazja, aby miesiąc przed setną rocznicą odzyskania niepodległości przypomnieć wydarzenia z polskiej historii - podkreślił minister.

Dyrektor Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pułkownik Paweł Lewandowski powiedział, że widowisko „Trąbo nasza, wrogom grzmij!”, to sztandarowy program, który swoją premierę miał 11 listopada 2017 roku.

- To cała historia Polski w ujęciu widowiska bez słowa, choć z recytacją, muzyką i wizualizacją - dodał.

Minister Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przyznał Dariuszowi Kaszubie medal "Pro Bono Poloniae" ustanowiony z okazji 100-lecia niepodległości. Z kolei medal "Pro Patria" otrzymała Katarzyna Ślusarz.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution