101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wojciech Lubawski: to była udana kadencja

Data publikacji: 18.10.2018 15:43
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Uroczysta pożegnalna sesja kieleckiej rady miasta w ratuszu. Podsumowanie działalności samorządu Kielc w kadencji 2014  2018. Na zdjęciu po lewej Wojciech Lubawski  prezydent Kielc

Uroczysta, pożegnalna sesja kieleckiej rady miasta w ratuszu. Podsumowanie działalności samorządu Kielc w kadencji 2014 – 2018. Na zdjęciu po lewej Wojciech Lubawski - prezydent Kielc
Kielce. 18.10.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Uroczysta, pożegnalna sesja kieleckiej Rady Miasta odbyła się w ratuszu. Były podziękowania, wyróżnienia oraz ostatnia w tej kadencji uchwała. Na koniec swojej pracy radni upamiętnili Władysława Franasia, kielczanina, najmłodszego legionistę, bohatera walk o niepodległość naszej Ojczyzny.

Grzegorz Obara, wnuk Władysława Franasia powiedział, że niestety nie miał szansy poznać dziadka. Jednak legenda o nim jest niezwykle silna.

- Dziadek w wieku 14 lat uciekł z domu i zapisał się do Legionów. Ucieczka za domu nie była może czynem godnym pochwały. Ale pokazuje, jak idea patriotyczna i wolnościowa była ważna także dla młodzieży - powiedział Grzegorz Obara.

Nazwiskiem legionisty nazwano uliczkę prowadzącą do basenu Delfin przy ulicy Krakowskiej.

Prezydent Wojciech Lubawski ocenił, że miniona kadencja samorządu była udana.

- Nie jest prawdą, że Lubawski zmieniał Kielce. Zrobiliśmy to razem. Mamy tytuł Europejskiego Miasta Sportu, certyfikat Smart City. Moim zdaniem nie było przekraczania żadnych granic. Chciałem państwa zapewnić, że jeżeli byłem za ostry, legitymizowała mnie tylko jedna rzecz - dobro Kielc - mówił prezydent.

Podziękował jednocześnie wszystkim pracownikom Urzędu Miasta. 

- Mamy świetnych dyrektorów. Bez względu na wynik wyborów rozstajemy się z trzema zastępcami. To są bardzo porządni ludzie i nie mam co do tego wątpliwości. Ścieraliśmy się na poglądy. Za te wszystkie spotkania i rozmowy bardzo dziękuje. Mam nadzieję że będziecie uczestniczyć w rozwoju Kielc - dodał Wojciech Lubawski.

W trakcie sesji wicewojewoda świętokrzyski odznaczył srebrnym krzyżem zasługi Prezydenta RP - Tomasza Boguckiego. Wyróżnienie wręczono za zasługi w działalności samorządowej. Radny zaznaczał, że miasto przez ostatnie lata kilkukrotnie pomnożyło swój majątek.

- W 2002 było to miliard 200 milionów, teraz jest to ponad 4 miliardy. To pokazuje, jak gospodarzyliśmy pieniędzmi i jak spięliśmy finansowo całą kadencję - powiedział Bogucki.

Udział w sesji wziął także senator Krzysztofa Słoń. Odbierałem bardzo wiele pozytywnych sygnałów od mieszkańców o zaangażowaniu radnych. Dawali wyraz troski o sprawy Kielc i jej mieszkańców.

- Chodząc po Kielcach, będziecie patrzyć na owoc swojej pracy. Sądzę, że będziecie odczuwać satysfakcję, widząc to, do jakich zmian w mieście się przyczyniliście. Dziś u progu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości daliście kielczanom wielki prezent, nazywając jedną z ulic imieniem Władysława Franasia. To znamienna postać pokazująca, że za broń chwytali wtedy wszyscy nawet chłopcy w wieku gimnazjalnym - powiedział senator.

 

Zbigniew Rękas prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej Rękas, zwrócił uwagę, że choć na sali jest po raz pierwszy, to Izba na bieżąco nadzorowała prace samorządu.

- Każdego roku na tej sali odczytywanych jest około 10 naszych opinii o tym, co w samorządzie się dzieje. W ubiegłej kadencji nie mieliśmy uwag do pracy ratusza. Nigdy nie wchodziliśmy na kurs kolizyjny. Jest to państwa i nasz sukces - mówił Zbigniew Rękas.

Profesor Jacek Semaniak, rektor UJK dziękował za inicjatywy, które były strategiczne dla rozwoju uniwersytetu oraz przedsiębiorczości w Kielcach jak np. rozbudowa Kieleckiego Parku Technologicznego oraz plany budowy w Kielcach Centralnych Laboratoriów Głównego Urzędu Miar. 

- Porównanie tej inwestycji do historycznego Centralnego Okręgu Przemysłowego nie jest przesadzone - powiedział Jacek Semaniak.

- W ciągu ostatnich lat Kielce zdecydowanie się zmieniły. Nastąpiła też ogromna zmiana jeśli chodzi o studentów. Na uniwersytecie w tym roku będzie studiować ponad 600 żaków z zagranicy - dodał.

Profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej przekonywał, że w Kielcach dobrze mieszka i dobrze studiuje. Jak zaznaczał, dzieje się to dzięki znakomitej współpracy z władzami miasta. Zwrócił uwagę na kilka inicjatyw, które były organizowane w Kielcach przy udziale Politechniki.

- To między innymi Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Kobiet, które były sukcesem organizacyjnym i promocyjnym miasta - podkreślił.

W minionej kadencji kieleckiego samorządu odbyły się 62 sesje w tym 11 nadzwyczajnych, na których podjęto 1377 uchwał.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution