101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wyjątkowe zabytki znaleziono w Koprzywnicy

Data publikacji: 21.10.2018 15:16
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Zapinka z wczesnego średniowiecza

Zapinka z wczesnego średniowiecza
Koprzywnica. 21.10.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Pochodząca z wczesnego średniowiecza zapinka znaleziona niedawno w Koprzywnicy została wykonana z posrebrzanej miedzi - wykazała analiza chemiczna tego artefaktu. Zapinkę prawdopodobnie zrobiono pod koniec X lub na początku XI wieku.

Jest ona związana z kręgiem kultury skandynawskiej lub skandynawsko-ruskiej. Mogła należeć do Waregorusów, czyli ludu pochodzącego ze Szwecji, który osiedlił się na terenie Rusi i zdominował na pewien okres tamtejszą ludność słowiańską - powiedział doktor Marek Florek z Delegatury Urzędu Ochrony Zabytków w Sandomierzu. Dodał, że jest to wyjątkowy zabytek, unikatowy na ziemiach polskich. Taki element stroju był charakterystyczny dla ludności niesłowiańskiej, wywodzącej się z północnej i wschodniej Europy - dodał doktor Florek.

Zapinkę znalazł jeden z mieszkańców na stoku nad rzeką Koprzywianką. Archeolodzy przypuszczali, że mogła pochodzić z grobu lub ze skarbu, czyli składu ozdób i kosztowności, ale badania weryfikacyjne tego nie potwierdziły. Ustalono, że zapinka  pochodzi z ziemi, która osunęła się z wyżej położonego miejsca. Znaleziono tam również obrączkę z brązu i denara rzymskiego. Zły stan zachowania nie pozwala określić, za którego cesarza moneta była wybita. Marek Florek poinformował, że pochodzi z okresu pomiędzy I a III wiekiem.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution