101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Punkty Widzenia: kto zwycięży w drugiej turze wyborów na prezydenta Kielc?

Data publikacji: 24.10.2018 15:08
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Punkty widzenia. Na zdjęciu od lewej Henryk Milcarz  prezes Wodociągów Kieleckich radny sejmiku województwa wybrany na kolejną kadencję reprezentujący Sojusz Lewicy Demokratycznej Mateusz Machnicki  stowarzyszenie Skuteczni dr Agnieszka Zaremba  politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Michał Kita  Radio Kielce

Punkty widzenia. Na zdjęciu (od lewej): Henryk Milcarz - prezes Wodociągów Kieleckich, radny sejmiku województwa wybrany na kolejną kadencję reprezentujący Sojusz Lewicy Demokratycznej, Mateusz Machnicki - stowarzyszenie Skuteczni, dr Agnieszka Zaremba - politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Michał Kita - Radio Kielce
Kielce. 24.10.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Bogdan Wenta czy Wojciech Lubawski? Kto ma większe szanse w wyborach 4 listopada w walce o fotel prezydenta Kielc? Czy wyniki wyborów do Sejmiku województwa świętokrzyskiego będą miały przełożenie na ostateczny wynik wyborów w mieście? O tym dyskutowaliśmy w Punktach Widzenia.

Gośćmi audycji byli Agnieszka Zaręba, politolog  Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Henryk Milcarz wybrany na kolejną kadencje radny sejmiku województwa świętokrzyskiego z Sojuszu Lewicy Demokratycznej a także Mateusz Machnicki ze stowarzyszenia Skuteczni.

W audycji aktywny udział wzięli słuchacze Radia Kielce. Zdaniem, niektórych przeszłość Bogdana Wenty i epizod z przyjęciem niemieckiego obywatelstwa a także brak doświadczenia samorządowego, dyskredytuje go jako potencjalnego prezydenta Kielc. Inni natomiast podnosili kwestie zaplecza personalnego jakim dysponuje Bogdan Wenta. Zdaniem słuchaczy w większości są to osoby, które nie posiadają odpowiedniego doświadczenia i kwalifikacji aby skutecznie zarządzać miastem.

Zdaniem dr Agnieszki Zaręby, politolog Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, przeszłość europosła PO, wpływa mocno na tych wyborców, którzy przekonani są zwolennikami obecnego prezydenta Wojciecha Lubawskiego.

- Byłabym jednak ostrożna z takimi ostrymi ocenami osoby Bogdana Wenty, taka krytyka może przynieść odwrotne skutki. Przeszłość kandydata ma znaczenie, jednak nie dla wszystkich jest ona kluczowa, jeżeli chodzi o podjęcie decyzji, na kogo oddadzą swój głos w II turze. Musimy pamiętać, że mamy już dwa obozy w Kielcach, a o ostatecznym wyniku wyborów może zadecydować różnica kilku procent. W drugiej turze kandydaci będą zabiegać o każdy głos, dlatego należy być ostrożnym w tego typu komentarzach - stwierdziła.

Zdaniem Henryka Milcarza, radnego sejmiku województwa z SLD, układ sił w sejmiku województwa świętokrzyskiego, w którym większość uzyskało Prawo i Sprawiedliwość nie powinien mieć decydującego wpływu na wynik wyborów w II tury w Kielcach.

- O umiejętności nawiązywania dobrych relacji z innymi partnerami politycznymi decydują przede wszystkim cechy charakteru i zdolności człowieka. Na pewno mając za sobą przychylność partii rządzącej w kraju, jak i w sejmiku województwa ta współpraca mogłaby być łatwiejsza. W tej dyskusji zwróciłbym jednak uwagę na to, czy osoby, o których dyskutujemy posiadają cechy, które będą sprawiały, że te relacje z otoczeniem zewnętrznymi Kielc będą poprawnie budowane, tak aby zagwarantować rozwój miasta. Sama przynależność partyjna nie jest gwarantem sukcesu. Istnieje wiele przykładów gdzie ludzie z różnych opcji politycznych potrafią ze sobą współpracować, i współdziałać- stwierdził.

Mateusz Machnicki, członek stowarzyszenia Skuteczni, którego lider poseł Piotr Liroy-Marzec uzyskał trzeci wynik pod względem liczby oddanych głosów (ponad 16%), zapytany o to, czy jest możliwe przekazanie części poparcia, jakie uzyskał w pierwszej turze wyborów stwierdził, że nie do końca wierzy w skuteczność powszechnych zabiegów przekazywania poparcia.

- W tym momencie poseł Liroy-Marzec uczestniczy w kolejnym posiedzeniu Sejmu, po jego zakończeniu zapewne przyjedzie do Kielc, będzie gotów do rozmów z kandydatami przede wszystkim o przyszłości tego miasta. Na ten moment takie rozmowy nie są prowadzone. Na ten moment nie przekazał też nikomu swojego poparcia. Sytuacja przed II turą wyborów i opinie mieszkańców, pokazują, że polaryzacja na scenie politycznej w kraju ma także przełożenie na grunt lokalny. Nie wiem, czy przełoży się to pozytywnie na współpracę przyszłego prezydenta z radą miasta czy sejmikiem województwa - dodał.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution