101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Muzeum im. Przypkowskich - świat nie tylko słonecznych zegarów

Data publikacji: 27.10.2018 10:44
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Jędrzejów. Zegary w Muzeum im. Przypkowskich

Jędrzejów. Zegary w Muzeum im. Przypkowskich
Fot. Muzeum im. Przypkowskich

W nocy z soboty na niedzielę przestawimy zegarki z godziny 3.00 na 2.00. W ten sposób przejdziemy z czasu letniego na zimowy. A skoro o zegarkach mowa, to ich pokaźną kolekcją dysponuje jędrzejowskie Muzeum im. Przypkowskich. Znajduje się tam 400 zegarów słonecznych i przyrządów gnomonicznych.

Jak informuje nas astronom Rafał Zaczkowski, pracownik tej instytucji, urządzenia do mierzenia czasu można podzielić na 40 typów, które wyprodukowane zostały od XVI do XX wieku. Są to zegary np.: norymberskie, augsburskie, paryskie, równikowe, wysokościowe. Zegary te przez długie lata pełniły bardzo ważną rolę i nie wymagały zmiany czasu. Jak dodał, problemy z ujednolicaniem czasu pojawiły się wtedy, kiedy zaczęła rozwijać się kolej.

- Zegary słoneczne zostały wyparte na rzecz zegarów mechanicznych. Kiedy pojawił się sygnał radiowy, zegary zaczęto regulować według sygnału - powiedział dyrektor Zaczkowski.

Do najciekawszych eksponatów muzeum im. Przypkowskich zalicza się: zegar słoneczny z armatką strzelającą w południe wykonany w Paryżu dla króla Stanisława Leszczyńskiego, zegar słoneczny z XVI wieku wykonany przez Erazma Habermela, XVII wieczną klepsydrę wodną wykonaną z majoliki.

Jak dodaje Rafał Zaczkowski obok znaczącej kolekcji zegarów słonecznych i przyrządów gnomonicznych w muzeum znajdują się również zegary mechaniczne. M.in. XVIII wieczny zegar karetowy w oprawie ze skóry jaszczurczej, zegary Thomasa Tompiona - ojca angielskiego zegarmistrzostwa, czy Antoniego Pateka.

Zmianę czasu po raz pierwszy wprowadzili Niemcy w 1916 roku. Na stałe do polskiego kalendarza zmiana czasu weszła w życie w 1977 roku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution