101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

W muzeum zegarów powstanie wystawa gastronomiczna

Data publikacji: 29.10.2018 14:40
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Jędrzejów. Zegary w Muzeum im. Przypkowskich

Jędrzejów. Zegary w Muzeum im. Przypkowskich
Fot. Muzeum im. Przypkowskich

W zabytkowych piwnicach Muzeum imienia Przypkowskich w Jędrzejowie powstanie wystawa gastronomiczna. Na remont piwnic i przygotowanie ekspozycji dyrekcja muzeum pozyskała unijne pieniądze. Przetarg został już rozstrzygnięty, więc prace powinny rozpocząć się w listopadzie. Jak mówi Jan Przypkowski dyrektor placówki, piwnice zostaną osuszone, a w środku zaprezentowane zostaną zbiory gromadzone przez Tadeusza Przypkowskiego - nestora rodu.

Osoby, które odwiedzą wystawę będą mogły dowiedzieć się co jedzono w XIX czy XX wieku i jak przygotowywano posiłki. W zbiorach  znajduje się kilkaset eksponatów, m.in. dzbanuszek datowany na 1740 rok oraz XIX-wieczne rondle, patelnie, zastawy stołowe, samowary oraz kufle. Ponadto są unikatowe jadłospisy z różnych restauracji, między innymi ze statku  „Batory", ze statku „Piłsudski", a także z wagonów WARS- u z czasów PRL.  

Jak mówi Rafał Zaczkowski, z-ca dyrektora placówki - na wystawie najprawdopodobniej będzie można także znaleźć przepis Tadeusza  Przypkowskiego na zupę cebulową oraz ciekawostki z kuchni francuskiej, której był propagatorem.  Zgodnie z rodzinną tradycją zupa ta była przygotowana w niezmienny sposób. Jej bazę stanowił żytni chleb razowy, który był przysmażany.    

Prace modernizacyjne piwnic i aranżacja wystawy powinna zakończyć się w sierpniu przyszłego roku. Prace będą kosztowały około 350 tysięcy złotych.

Ostatni remont w jędrzejowskim muzeum prowadzono w 2014 roku. Wówczas otwarto „Ogród czasu" oraz wyremontowano m.in. mur okalający ogród, na którym umieszczono znaki zodiaków, symbole żywiołów i planet.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution