101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Legioniści na wystawie w Krzemionkach

Data publikacji: 04.11.2018 19:55
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Kultura
Komentarze

Krzemionki koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Wystawa „Nikt im iść nie kazał - kielczanie w Legionach”
Krzemionki koło Ostrowca Świętokrzyskiego. 04.11.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Wystawę o legionistach ziemi kieleckiej i sandomierskiej można oglądać w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Ekspozycja pod tytułem „Nikt im iść nie kazał - kielczanie w Legionach” to zbiór trzynastu plansz obrazujących postaci z regionu walczące o wolną Polskę.

Major Wojciech Bucior urodził się w Jędrzejowie nieopodal Ostrowca Świętokrzyskiego. To legionista, który w czasie II wojny światowej zginął w Katyniu. W otwarciu wystawy uczestniczyła Anna Gałkowska, której prababcia była rodzoną siostrą majora Buciora. Jak mówi, był on dzielnym człowiekiem wywodzącym się z rodziny patriotycznej.

- Nasza rodzina była patriotyczna. W rodzinie ojca mówiło się otwarcie o Katyniu, ja o tym wiedziałam od małego. Rodzina jest typowo piłsudczykowska, mam wiele pamiątek i książek o marszałku, na tym się wychowałam - mówi Anna Gałkowska.

Wystawę przygotował dr Marek Maciągowski z Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego Ewa Działowska informuje, że zawarte są w niej ważne informacje na temat roli kobiet w Legionach.

- O tym się niewiele mówi, dlatego prezentujemy kobiece sylwetki, m.in. Zawiszankę, Grunterównę, panią Olędzką. One pomagały Legionistom, zajmowały się wywiadem, przynosiły meldunki, zajmowały się opieką nad chorymi, były pierwszymi pielęgniarkami - mówi Ewa Działowska.

Poseł Andrzej Kryj uważa, że wystawa prezentuje korzenie, które należy pielęgnować i mówić o nich.

 - Jeśli będziemy pokazywać te konkretne przykłady to myślę, że to ma większy sens, niż typowo książkowe podejście do sprawy - powiedział poseł.

Wystawę można oglądać do rocznicy urodzin Marszałka Piłsudskiego, 5 grudnia.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution