101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Odra dotarła do Polski

Data publikacji: 05.11.2018 13:16
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

5 przypadków odry odnotowała w tym roku Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach. Do zachorowania doszło na przełomie czerwca i lipca. Wówczas na tę chorobę zapadło dwoje dzieci i trzy osoby dorosłe.

Od kilku dni kolejne przypadki zachorowania wykrywane są na Mazowszu. Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Warszawie poinformowała dziś o kolejnym, 18 przypadku podejrzenia zakażenia.

Jak informuje Wojciech Przybylski, specjalista pediatra, przed zachorowaniem na odrę w 100% chronią szczepionki.

- Odra jest niebezpieczną chorobą zakaźną, która w ostatnich kilkunastu latach była nieobecna w populacji naszego województwa. Związane to było z powszechnymi, obowiązkowymi szczepieniami dla dzieci. Jednak coraz więcej rodziców nie szczepi swoich dzieci przed tą chorobą. Wpływ na pojawienie się odry w Polsce ma również napływ osób z terenu Ukrainy, który endemicznie narażony jest na infekcje związane z odrą, dlatego ryzyko zachorowania jest duże - mówi dr Wojciech Przybylski.   

Jak podkreśla, powikłania po odrze mogą być nie tylko groźne dla zdrowia, ale też i dla życia.

- Niektóre powikłania mogą się kończyć zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, czy zapaleniem mózgu o ciężkim przebiegu. Może dojść do trwałego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego i zaburzeniami w rozwoju dziecka.    

Od początku roku na terenie Polski Główny Inspektorat Sanitarny zarejestrował prawie 130 przypadków zachorowań na odrę, podczas gdy w analogicznym okresie 2017 roku zgłoszono ich 58.

Więcej na ten temat będzie we wtorkowej Rozmowie Dnia. Początek audycji o 8.30.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution