101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nowy prezydent Kielc, nowa Rada Miasta. Jak ułoży się współpraca? [OPINIE]

Data publikacji: 05.11.2018 13:56
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Sztab wyborczy Bogdana Wenty
Kielce. 04.11.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Ewolucję zamiast rewolucji kadrowej i współpracę ze wszystkimi w kieleckim magistracie, bez względu na barwy partyjne zapowiedział na naszej antenie nowy prezydent Kielc - Bogdan Wenta. W II turze wyborów uzyskał 61,25 procent głosów poparcia, z kolei na dotychczasowego prezydenta Wojciecha Lubawskiego głos oddało 38,75 procent kielczan.

Jak może wyglądać współpraca nowego prezydenta z Radą Miasta? Jakie koalicje mogą zawiązać się w tym gremium? O opinie zapytaliśmy radnych PiS, SLD i Koalicji Obywatelskiej.

Marcin Chłodnicki, jedyny reprezentant Sojusz Lewicy Demokratycznej, w nowej Radzie Miasta stwierdził, że zarówno prezydent, jak rada potrzebują stabilnej koalicji.

- Wydaje się, że naturalną będzie taka, w której skład wchodzi Stowarzyszenie Projekt Świętokrzyskie. Koalicja Obywatelska i SLD. Rozmowy dopiero przed nami. Trzeba pogratulować Bogdanowi Wencie, ponieważ osiągnął bardzo dobry wynik. To pokazuje, że ludzie chcą zmiany. Podziękowania należą się także Wojciechowi Lubawskiemu, ponieważ 16 lat rządów to na pewno duży wysiłek - powiedział Marcin Chłodnicki. 

Chłodnicki przed drugą turą wyborów udzielił poparcia Bogdanowi Wencie. Radny SLD przekonuje, że ma deklaracje nowego prezydenta, że ten będzie realizował część jego propozycji wyborczych. Do najważniejszych postulatów zalicza, wprowadzenie bezpłatnej komunikacji dla dzieci i młodzieży szkolnej. 

Agata Wojda, radna PO komentując wyniki wyborów stwierdziła, że na dobry wynik Bogdana Wenty z pewnością wpłynęła duża frekwencja. Jej zdaniem sporo osób swoim głosem manifestowało sprzeciw wobec Wojciecha Lubawskiego. Jej zdaniem koalicja PO i  Stowarzyszenia Projekt Świętokrzyskie będzie naturalną konsekwencją wyborów.

Zdaniem Jarosława Karysia na razie trudno mówić o jakichkolwiek koalicjach. Decyzje będą zależeć od pierwszych działań nowego prezydenta.

- Oczywiście oczekiwaliśmy innego rozstrzygnięcia. Liczyliśmy na zwycięstwo prezydenta Wojciecha Lubawskiego. Pozostaje pogratulować nowemu prezydentowi dobrego wyniku i liczyć na to, że miasto pod rządami nowego prezydenta nadal będzie się rozwijać. Pamiętajmy, że najważniejszą sprawą jest dobro mieszkańców i Kielc. Poczekajmy na decyzje nowego prezydenta - powiedział Jarosław Karyś.

Wenta w drugiej turze wyborów otrzymał 49 178 głosów (61,25 procent). Na jego kontrkandydata, prezydenta miasta Wojciecha Lubawskiego głosowało 31 114 osób (38,75 procent).

W Kielcach - podczas drugiej tury wyborów - głos oddało 52,37 procent uprawnionych do głosowania.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution