101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

„Ławeczki niepodległości” przypomną lokalną historię

Data publikacji: 05.11.2018 14:30
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Morawica. 26.07.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W siedmiu miejscowościach województwa świętokrzyskiego powstaną multimedialne „ławeczki niepodległości”. Osoby siedzące na nich będą mogły odsłuchać m.in. odezwy marszałka Piłsudskiego i „Marszu Pierwszej Brygady”. Ich utworzenie to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej.

MON w konkursie wybrał najlepsze projekty samorządów. Liczyła się m.in. lokalizacja, plan budowy oraz propozycja nagrania dźwiękowego związanego z lokalną historią.

Obiekty wyposażone będą w rozwiązania ułatwiające dostęp do multimediów, m.in. Wi-Fi i kody QR. Ponadto siedząc na ławeczce będzie można naładować telefon, a całość będzie podświetlana światłem LED-owym.

Sławomir Kopacz, wójt gminy Bieliny informuje, że ławeczka niepodległości stanie przed budynkiem Centrum Tradycji i Kultury Gór Świętokrzyskich. Dodaje, że jest zadowolony z inicjatywy ministerstwa.

- Ten rok, setna rocznica odzyskania niepodległości jest wyjątkowa. Akcentów i miejsc związanych z rocznicą powinno być jak najwięcej. Każda taka inicjatywa to praktyczna nauka historii i przekazywanie wiedzy o historii kraju, ale także historii lokalnej - mówi Sławomir Kopacz.

Mieszkańcy będą mogli się dowiedzieć więcej na temat księży z terenu Bielin, m.in. księdza Karola Teligi. Będzie także przypomniana historia Stefana Teligi, bohatera  wojny polsko-sowieckiej.

- Z kolei w Morawicy ławeczka powstanie na placu przy Centrum Samorządowym, obok pomnika bohaterów walczących o wolną i niepodległą Polskę - informuje Marcin Dziewięcki, zastępca burmistrza miasta. Mieszkańcy i odwiedzający będą mogli dowiedzieć się więcej o legionach Piłsudskiego.

- Nie wszyscy mieszkańcy Morawicy wiedzą, że w 1914 roku wycofując się od Kielc przechodziły tędy Legiony Polskie na czele z Józefem Piłsudskim. „Odgrzebaliśmy” trochę wspomnień z tamtych lat. Będzie można się dowiedzieć jaka wtedy była Morawica i jak ją postrzegali żołnierze - mówi Marcin Dziewięcki.

Ławeczki niepodległości mają powstać do końca tego roku. Pozostałe miejscowości, w których zbudowane zostaną instalacje to: Klimontów, Busko-Zdrój, Końskie, Łagów i Pińczów.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution