101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Profesor Kik: Wynik wyborów w Kielcach jest dużym zaskoczeniem i ryzykiem jakie podjęli mieszkańcy

Data publikacji: 05.11.2018 15:12
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

prof. Kazimierz Kik, politolog UJK
17.10.2018 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Wyniki wyborów w Kielcach są sporym zaskoczeniem dla profesora Kazimierza Kika, politologa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. - Kielczanie zaryzykowali, wybrali wielką niewiadomą. Pan Lubawski oceniany lepiej lub gorzej przez niektórych był doświadczonym samorządowcem, merytorycznie dobrze przygotowanym do swojej roli. Widocznie jednak w Kielcach również zadział mechanizm: wszyscy na jednego. Wszystkie siły polityczne, poza Prawem i Sprawiedliwością, były przeciwko prezydentowi Lubawskiemu - dodaje.

Zdaniem politologa wyniki wyborów samorządowych należy rozpatrywać w trzech kategoriach: sejmików województw, dużych miast, a także gminy i powiaty.

- W sejmikach województw zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Odwrotna sytuacja miała miejsce w dużych miastach, gdzie wygrała opozycja, a także siły polityczne niezwiązane z PiS-em. Z kolei w przypadku większości gmin i powiatów znów mamy do czynienia z sukcesem Prawa i Sprawiedliwości - dodaje politolog.

W opinii Kazimierza Kika, oprócz politycznego  zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości, wyniki wyborów samorządowych pokazują, że w lokalnej polityce na poziomie samorządów wciąż silną pozycję mają komitety bezpartyjne, a mieszkańcy wciąż wolą stawiać na osoby niezwiązane bezpośrednio z określonymi szyldami partyjnymi.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution