101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Dzisiaj kończymy pewną epokę - politycy komentują wyniki wyborów

Data publikacji: 05.11.2018 15:56
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Sztab wyborczy Bogdana Wenty. Na zdjęciu Bogdan Wenta
Kielce. 04.11.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Bogdan Wenta został nowym prezydentem Kielc, który w drugiej turze osiągnął 61 procent głosów poparcia, natomiast ubiegający się o reelekcje prezydent Wojciech Lubawski 38 procent głosów. Wyniki wyborów w stolicy regionu świętokrzyskiego komentują świętokrzyscy parlamentarzyści. Zdaniem Krzysztofa Lipca, lidera świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, należy podziękować prezydentowi Wojciechowi Lubawskiemu, za uczciwą rywalizację w kampanii wyborczej i szesnaście lat zarządzania Kielcami.

- Przez lata swojej aktywności wyprowadził Kielce na dobrą ścieżkę rozwoju, które obecnie są zupełnie innym miastem niż szesnaście lat temu. Mam takie przekonanie, że nowy prezydent, na którego postawili kielczanie, również będzie kontynuował to ważne dzieło - dodaje.

Krzysztof Lipiec zaznacza, że kampania samorządowa Prawa i Sprawiedliwości w regionie zakończyła się sukcesem.

- Dobrym przykładem jest między innymi sejmik województwa świętokrzyskiego, a także wiele powiatów, gdzie będziemy sprawować samodzielne rządy. Za te decyzje należy się ogromna wdzięczność dla wszystkich wyborców, którzy postawili na Prawo i Sprawiedliwość. Słowa uznania należą się także wszystkim członkom ugrupowania, którzy podjęli się niełatwej pracy kampanijnej - podkreśla.

Poseł Artur Gierada, przewodniczący Platformy Obywatelskiej w regionie zaznacza, że wynik Bogdana Wenty w II turze nie był dla niego dużym zaskoczeniem.

- Dzisiaj kończymy pewną epokę, szesnaście lat zarządzania miastem przez prezydenta Lubawskiego. Przez te lata prezydent sprawował swój urząd z mandatu społecznego, dlatego moim zdaniem nie należy krytykować tych działań, które były przez niego podejmowane. Dzisiaj musimy koncentrować się na przyszłości miasta, dziękując dotychczasowemu włodarzowi za to, co zrobił w ciągu kilku ostatnich kadencji - dodaje.

Zdaniem Artura Gierady, nowy prezydent wraz z Radą Miasta będzie musiał wziąć odpowiedzialność za rozwój miasta. Jak zaznacza, dobrą praktyką byłoby także podzielenie się tą odpowiedzialnością także z przedstawicielami opozycji w nowo wybranej radzie.

Wygranej Bogdana Wenty spodziewał się także ustępujący z funkcji marszałka województwa  Adam Jarubas, wiceprzewodniczący Polskiego Stronnictwa Ludowego. 

- Pierwsza tura dawała jednak już pewien wskaźnik, w którym kierunku mogą pójść decyzję kielczan. Nie bez znaczenia na wynik rozstrzygnięcia miała wpływ bardzo wysoka frekwencja. Gratuluję nowemu prezydentowi i życzę, aby mógł się odnaleźć skutecznie w nowej roli. Dziękuję także panu prezydentowi Wojciechowi Lubawskiemu za szesnaście lat pracy na rzecz miasta Kielce - dodaje.

Zdaniem Adama Jarubasa, współpraca pomiędzy miastem, a samorządem województwa świętokrzyskiego powinna układać się dobrze mając na uwadze prężny rozwój stolicy regionu, która będzie impulsem dla całego województwa.

Obecna kadencja samorządu kończy się 16 listopada, po tym terminie na pierwszych sesjach zbiorą się nowo wybrane rady miasta i rady sejmiku województwa, na których zostaną wybrani i zaprzysiężeni przewodniczący

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution