101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wybitni Ormianie na wystawie w Ostrowcu

Data publikacji: 05.11.2018 19:29
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Kultura
Komentarze

Ostrowiec. Otwarcie wystawy o polskich ormianach
05.11.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Stulecie niepodległości świętuje w tym nie tylko Polska, ale również Armenia. Wystawę przybliżającą najwybitniejszych przedstawicieli społeczności ormiańskiej w Polsce zorganizowano w Ostrowcu. Jej tytuł to „Ormianie w służbie Rzeczpospolitej”.

- Oba kraje są ze sobą ściśle związane - mówi Maciej Bohosiewicz, przewodniczący Fundacji Armenian, która zorganizowała wystawę. Składa się ona z kilkunastu tablic, które można z łatwością przewozić. Dzięki mobilności wystawa może trafić do dużej liczby osób i pokazać, jak duży był wkład Ormian w rozwój Rzeczpospolitej i odzyskanie niepodległości. Maciej Bohosiewicz dodaje, że młode pokolenie w ogóle nie wie o istnieniu takiej mniejszości w Polsce.

Dariusz Loranty, kustosz wystawy, podkreśla, że polscy Ormianie to mniejszość, która nigdy nie stanęła po stronie okupanta czy zaborcy, w przeciwieństwie do innych mniejszości. Dariusz Loranty dodaje, że w czasie rzezi wołyńskiej zginęło więcej Ormian, niż Polaków.

Grair Magakian, Ormianin mieszkający od 25 lat w Ostrowcu Świętokrzyskim mówi, że Ormianie na ziemiach polskich żyją od co najmniej 650 lat.

- Zawsze funkcjonowali jako element całości. Jako diaspora, nigdy nie byli wyobcowani - mówi Grair Magakian.

Wystawa prezentowana jest w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu. W jej otwarciu udział wziął Ambasador Republiki Armenii w Polsce Edgar Ghazaryan.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution