101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Grzyby jak ośmiornice w naszych lasach

Data publikacji: 06.11.2018 11:25
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ciepły początek listopada dał znakomite warunki, by wybrać się na grzyby. Profesor Janusz Łuszczyński z Instytutu Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego przyznaje, że najlepszy sezon na grzybobranie już minął, ale ciągle można znaleźć wiele ciekawych i smacznych okazów.

Profesor zachęca do poszukania grzybów egzotycznych, które dopiero od niedawna pojawiają się w lasach województwa świętokrzyskiego. Jak mówi, niektórzy przedstawiciele gatunków subtropikalnych są bardzo łatwi do rozpoznania.

- Mowa o grzybach z rodziny sromotnikowatych, między innymi okratek australijski i mądziak malinowy. Te grzyby zwracają na siebie uwagę bardzo mocnym, nieprzyjemnym zapachem. Okratek australijski bardzo ciekawie wygląda. Jego owocniki przypominają macki czerwonej ośmiornicy płożące się po podłożu - mówi profesor Janusz Łuszczyński.

Te gatunki nie są jadalne, ale w Polsce pojawiły się też nowe grzyby, które są cenione za walory smakowe. To przede wszystkim pochodzący z Ameryki Północnej borowik wysmukły. Najprawdopodobniej drogą morską dostał się na Litwę, bo po raz pierwszy zaobserwowano go w okolicach Kłajpedy. Doskonale odnalazł się w Europie i od niedawna można go zaobserwować w lasach polskiego Pomorza oraz Podlasia. W województwie świętokrzyskim jeszcze nie był notowany, ale mikolodzy są przekonani, że jest to tylko kwestią czasu.

- Jest to grzyb bardziej przypominający naszego koźlarza niż borowika. Kapelusz wypukły w barwach czerwono-pomarańczowo-brązowych. Trzon, czyli tak zwana nóżka jest smukła i znajduje się na niej charakterystyczna siateczka - opisuje mikolog z UJK.

Borowiki wysmukłe są grzybami wchodzącymi w symbiozę z sosnami, dlatego najlepiej wypatrywać go właśnie w okolicy tych drzew.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution