101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Tegoroczna kampania wyborcza była dość brutalna

Data publikacji: 06.11.2018 13:31
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Fot. Radio Kielce

O ponad 100 procent wzrosła liczba protestów wyborczych rozpatrywanych przez Sąd Okręgowy w Kielcach w tym roku w porównaniu z liczbą spraw, które wpłynęły w czasie kampanii samorządowej w 2014 roku.

- To pokazuje, że tegoroczna kampania była dość brutalna - komentuje Bartłomiej Zapała z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Jak wynika z danych przedstawionych przez Sąd Okręgowy w Kielcach, w tym roku  zostały rozpoznane 53 protesty, a cztery lata temu 26. Monika Gądek-Tamborska, rzecznik instytucji podkreśla, że widoczny jest znaczny wzrost liczby wniosków składanych w trybie wyborczym. Jak tłumaczy - protest, to środek służący do ochrony przed nieprawdziwymi informacjami zamieszczonymi w materiałach wyborczych.

- Celem regulacji artykułu 111 Kodeksu Wyborczego jest ochrona uczestników, ocena prawidłowości przebiegu kampanii wyborczej, tego w jaki sposób rywalizacja jest prowadzona oraz czy dochowane są zasady uczciwej konkurencji. Celem jest także ochrona dobra publicznego, w szczególności zapobieżenie zniekształcaniu ocen wyborców - tłumaczy Monika Gądek-Tamborska.

Doktor Bartłomiej Zapała z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach komentując wzrost liczby protestów stwierdził, że kampania wyborcza, jak na doświadczenia wyborów samorządowych w regionie świętokrzyskim, była dość brutalna.

- Kontrkandydaci, którzy byli oskarżani o dokonywanie rzeczy, których tak naprawdę nie zrobili, chętniej sięgali po instrument, jakim jest proces w trybie wyborczym - mówi Bartłomiej Zapała. Jak dodaje, takim przykładem  jest proces wytoczony przez prezydenta-elekta Bogdana Wentę posłowi PiS Dominikowi Tarczyńskiemu, po jego facebookowym wpisie. Patrząc na tegoroczne doświadczenia, można spodziewać się, że kolejne wybory także będą obfitowały w tego rodzaju procesy - dodał doktor Bartłomiej Zapała.

W tym roku Sąd Apelacyjny w Krakowie rozpatrzył 53 zażalenia, z czego 27 wniosków wpłynęło z Kielc. Stanowi o ponad 50 procent rozpatrywanych spraw.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution