101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Po 16 listopada rozpocznie się nowa kadencja samorządu

Data publikacji: 06.11.2018 14:57
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Uroczysta, pożegnalna sesja kieleckiej rady miasta w ratuszu. Podsumowanie działalności samorządu Kielc w kadencji 2014 – 2018
Kielce. 18.10.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W województwie świętokrzyskim oficjalnie zakończyły się wybory samorządowe. Jednak prezydenci, wójtowie i burmistrzowie na objęcie swoich funkcji będą musieli jeszcze poczekać. Jak informuje Jan Klocek - komisarz wyborczy w Kielcach, jest to związane z tym, że obecna kadencja samorządu kończy się 16 listopada. Dopiero po tym terminie odbędą się pierwsze sesje rad gmin, powiatów i sejmiku województwa w nowej kadencji na lata 2018- 2023.

- Na pierwszych posiedzeniach odbędzie się między innymi ślubowanie wójtów burmistrzów i prezydentów. Dopiero po spełnieniu tego aktu dana osoba może objąć wskazany urząd. Decyzje komisarzy wyborczych o konkretnym terminie pierwszych uroczystych sesji samorządu zapadną do końca tego tygodnia - dodaje.

Jan Klocek zaznacza, że w niektórych gminach konieczne będzie przeprowadzenie wyborów uzupełniających do rad gmin. Wynika to z tego powodu, że w niektórych gminach osoby, które wygrały wybory na stanowisko wójta czy burmistrza zdobyły  także mandat radnego.

- To powoduje, że komisja wyborcza musi wygasić mandat tym osobom w radach. Po pierwszej turze wynika, że wybory uzupełniające trzeba będzie przeprowadzić w sześciu gminach. Być może po drugiej turze takich przypadków będzie więcej.

Wybory trzeba będzie przeprowadzić między innymi w gminie Skalbmierz i Działoszyce, ich termin wyznaczono na styczeń.

Sędzia Jan Klocek podkreśla, że województwo świętokrzyskie jako pierwsze w skali kraju w pełni zakończyło proces wyborów samorządowych, ponieważ dziś do Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie zostały dostarczone protokoły wyborcze w wersji papierowej, które zostały pozytywnie zatwierdzone przez PKW.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution