101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Prymas Polski w Piekoszowie. Poświęci szaty Matki Bożej

Data publikacji: 06.11.2018 20:35
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Piekoszowska Matka Boża Miłosierdzia
Piekoszów. 10.06.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Matka Boża Piekoszowska otrzyma wkrótce nowe szaty. Poświęci je Prymas Polski abp. Wojciech Polak. Uroczystość odbędzie się 18 listopada. Będzie związana zarówno z zakończeniem roku jubileuszowego 50-lecia koronacji cudownego obrazu w Piekoszowie, jak i z uczczeniem 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Najpierw Prymas odwiedzi chorych w domu dla niepełnosprawnych w Piekoszowie. Następnie odbędzie się msza św. w sanktuarium - mówi proboszcz parafii w Piekoszowie ks. Zygmunt Kwieciński.

- W czasie tej mszy św. Prymas Polski poświęci szaty dla Maryi, które zostały wykonywane w pracowni w Gdańsku, która tworzy także szaty dla Matki Bożej Jasnogórskiej. Powstały ze srebra i złota pochodzącego z przedmiotów zostawianych przez wiernych jako wota dziękczynne za otrzymane łaski. Będzie to piękna uroczystość, na którą serdecznie zapraszamy - powiedział ks. Zygmunt Kwieciński.

Świątynia w Piekoszowie powstała w XIX wieku, w miejscu starszego kościoła z pierwszej połowy XIV wieku i jest jednym z najważniejszych sanktuariów maryjnych w diecezji kieleckiej. Najcenniejszym zabytkiem jest tam słynący łaskami barokowy obraz przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem.

Obraz Matki Bożej Miłosierdzia powstał w 1691 roku, a do Piekoszowa trafił jako dar w 1705 roku. Jego autorem jest paulin o. Krzysztof Latecki. W 1705 roku na obrazie zauważono krwawe łzy. Po zbadaniu tego przypadku archidiecezja gnieźnieńska, do której należała parafia, stwierdziła jego nadzwyczajność i wyraziła zgodę na kult Maryi w tym miejscu. Na Jasnej Górze przechowywana jest księga, która opisuje 283 uzdrowienia, uproszone przed piekoszowskim obrazem.

50 lat temu ks. kard. Stefan Wyszyński koronował słynący łaskami obraz Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution