101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Zobacz, jak w naszym regionie walczono o niepodległość

Data publikacji: 07.11.2018 07:33
Autor: Daniel Lenart , Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Otwarcie wystawy "Ziemia Świętokrzyska. Droga do Niepodległości" w Centrum Edukacyjnym IPN. Wystawa opracowana została w dużej mierze na podstawie niepublikowanych dotychczas materiałów ikonograficznych, pochodzących z muzeów, archiwów polskich i zagranicznych oraz zbiorów prywatnych
Kielce. 07.11.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Wyjątkową wystawę otwarto w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej przy ulicy Warszawskiej w Kielcach. Na zdjęciach i ogłoszeniach sprzed stu lat możemy zobaczyć, jak na terenie obecnego województwa świętokrzyskiego rodziła się niepodległość.

Doktor Michał Zawisza, autor wystawy, podkreśla, że zaskoczyło go bogactwo zdjęć i materiałów, które są w muzeach, archiwach i kolekcjach prywatnych, a o których niewiele się dziś mówi.

- Wystawa przedstawia najważniejsze wydarzenia z okresu I wojny światowej, do których doszło na terenie obecnego województwa świętokrzyskiego. Mowa jest między innymi o działaniach zbrojnych, które prowadziły polskie oddziały podległe Józefowi Piłsudskiego. Wystawa opowiada również o aktywności organizacji niepodległościowych zarówno politycznych i militarnych - informuje dr Michał Zawisza.

Plansze z reprodukcjami zdjęć oraz obwieszczeń pokazują również reakcję ówczesnego społeczeństwa na działania niepodległościowe.

W otwarciu wystawy uczestniczyli między innymi uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych w Kielcach. Jak mówili młodzi, taka forma zdobywania wiedzy o historii bardzo im się podoba, tym bardziej, że dotyczy tak ważnego wydarzenia jak odzyskanie niepodległości.

Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski jest przekonana, że wystawa w Centrum Edukacyjnym IPN będzie magnesem dla młodych ludzi zainteresowanych historią.

- Każda forma pielęgnacji naszej pamięci historycznej, zwłaszcza związana z odzyskaniem niepodległości jest ważna. To taka żywa lekcja historii, gdzie przez obraz i informację pisaną możemy uporządkować sobie wiedzę.

Wystawa „Ziemia Świętokrzyska: Droga do Niepodległości 1914-1918” będzie dostępna dla zwiedzających do 21 grudnia.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution