101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Biało-czerwone niebo na stulecie odzyskania niepodległości

Data publikacji: 07.11.2018 12:26
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Oficjalne otwarcie lotniska dla modeli samolotów
Kowala. 26.05.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

11 listopada, w Święto Niepodległości niebo w podkieleckiej miejscowości Kowala stanie się biało-czerwone. Modelarze z miejscowego lotniska wzbiją się w powietrze swoimi maszynami, do których przywiązane zostaną szarfy z polskimi barwami narodowymi.

- To będzie wyjątkowy dzień dla pasjonatów modelarstwa. Uroczystości odbędą się na lotnisku - zapowiada Piotr Gołacki, założyciel obiektu.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11.00.

- Jeżeli dopisze pogoda, to przyjadą do nas znajomi z innych miast i województw, z dużymi modelami. Będzie głośno, kolorowo i radośnie. O godzinie 12.00 zrobimy krótką przerwę, by wszyscy mogli się włączyć w ogólnopolską akcję „Niepodległa do Hymnu”. Chcemy wspólnie uczcić ten moment - mówi Piotr Gołacki.

11 listopada na niebie nad Kowalą będą latały modele legendarnych polskich samolotów. Piloci w tych maszynach bronili kiedyś naszej przestrzeni powietrznej. Będą także modele, które budowały potęgę polskiego lotnictwa w dwudziestoleciu międzywojennym.

- Mowa np. o samolocie RWD-5 Bis, którym kapitan Skarżyński przeleciał Atlantyk. W tej kategorii samolotów jest to rekord niepobity do dziś. Będzie także model samolotu PZL-11, który w swoim czasie odnosił niebywałe sukcesy. Był przepiękny, a w latach 30. był jednym z najlepszych samolotów na świecie - podkreśla Piotr Gołacki.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Kilka tygodni temu rozpoczęły się prace modernizacyjne na lotnisku dla modeli samolotów. Jak informowaliśmy obiekt zostanie powiększony trzykrotnie, powstanie tam także tor dla modeli samochodów spalinowych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution