101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Miliony dla teatru na remont zabytkowej siedziby

Data publikacji: 07.11.2018 12:46 / Data aktualizacji: 07.11.2018 13:09
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Koncepcja architektoniczna przebudowy Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Sala
Fot. Teatr im. Stefana Żeromskiego

Teatr im. Stefana Żeromskiego dostanie 13 milionów 166 tysięcy złotych unijnej dotacji na remont zabytkowej siedziby. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa świętokrzyskiego. O ich przyznaniu zdecydował zarząd województwa.

- To tylko część kwoty niezbędnej do sfinansowania całości prac, które zgodnie z aktualną wyceną mają kosztować 70 milionów złotych. O pozostałą kwotę Teatr będzie zabiegał w innych źródłach - mówi dyrektor instytucji Michał Kotański.

- W tym roku prawdopodobnie zostaną ogłoszone konkursy w ramach funduszy norweskich. To będzie drugie źródło finansowania remontu. Gdy będzie wiadomo, jaką kwotę uda się pozyskać, teatr poprosi też o wsparcie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego lub władze województwa świętokrzyskiego. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie już cała kwota, potrzebna do rozpoczęcia prac - mówi Michał Kotański.

Dyrektor zakłada, że ogłoszenie pierwszych przetargów będzie możliwe w marcu.

Siedziba Teatru im. Stefana Żeromskiego pochodzi z XIX wieku i od lat nie przechodziła poważnego remontu, ze względu na nieuregulowane sprawy własnościowe. Zgodnie z wizualizacją przygotowaną przez pracownię WXCA, teatr po remoncie zyska wiele nowych pomieszczeń i zostanie dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych. Scena zostanie obniżona, dzięki czemu poprawi się widoczność. Wyposażona zostanie m.in. w trzy zapadnie i scenę obrotową. Powstanie też mała scena z ruchomą widownią. Będzie można ją otwierać na dziedziniec budynku, dzięki czemu powstanie teatr letni.

Na czas remontu aktorzy przeniosą się do Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Jeśli WDK zdąży z przystosowaniem pomieszczeń do działalności teatru, to przeprowadzka odbędzie się latem 2019 roku.

Dziś zarząd województwa przyznał też 16 mln 466 tys. zł unijnej dotacji na utworzenie Parku Edukacyjnego „Akademia Bajki” w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie. Projekt zakłada stworzenie m.in. amfiteatru, parku linowego, placu zabaw, groty solnej i mini zoo. Powstaną też cztery ogrody edukacyjne: komiksu, baśni i bajek, legend oraz ogród opowieści. Prace mają w sumie kosztować 20 mln 609 tys. zł. i będą realizowane do 2022 roku.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution