101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Czy polskość to nienormalność?

Data publikacji: 08.11.2018 07:54
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Pomnik Czwórki Legionowej
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W jaki sposób Polacy próbowali odzyskać niepodległość - to jeden z tematów rozpoczynającej się w czwartek w Kielcach dwudniowej konferencji naukowej, którą organizuje Instytut Pamięci Narodowej i Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego przy wsparciu Wyższego Seminarium Duchownego.

Konferencja „Na stos rzuciliśmy nasz życia los” poświęcona będzie w dużej mierze pomysłom na odzyskanie niepodległości. O tym, jak niepodległość dla naszego kraju chcieli zdobyć Polacy zesłani na Syberię, będzie mówił profesor Wiesław Caban, historyk z UJK, natomiast wykład inauguracyjny pod tytułem: Czy polskość to nienormalność. Pytania o specyfikę historii Polski w „długim wieku XIX”, wygłosi profesor Andrzej Nowak z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Według organizatorów konferencji, setna rocznica odzyskania niepodległości, to doskonała okazja do rozważań nad wysiłkami Polaków, zmierzającymi do odzyskania utraconej w XVIII wieku państwowości. Konferencja będzie również okazją do oceny i wymiany poglądów między innymi na temat obranych strategii wolnościowych i ich założeń ideowo-programowych.

Konferencja odbędzie się w sali konferencyjnej Rady Miasta Kielce. Wykład inauguracyjny rozpocznie się o godzinie 10.15.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution