101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Dwa dni radosnego świętowania w Kielcach

Data publikacji: 08.11.2018 13:19
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Konferencja prasowa dotycząca organizacji sobotniego pikniku patriotycznego „Służymy Niepodległej” oraz obchodów Święta Niepodległości. Na zdjęciu (od lewej): Krzysztof Słoń - senator RP, Wojciech Lubawski - prezydent Kielc, Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski i płk Paweł Chabielski - dowódca Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach
Kielce. 08.11.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Kielce przygotowują się do wojewódzkich obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Uroczystości rozpoczną się w sobotę, o godzinie 13:00 piknikiem „Służymy Niepodległej” na placu Wolności - informuje pułkownik Paweł Chabielski, dowódca garnizonu Kielce.

Będzie można zobaczyć sprzęt jakim dysponują żołnierze z Bukówki. Do Kielc przyjadą także miedzy innymi dwa opancerzone transportery kołowe „Rosomak” i hummery. Chętni zobaczą sprzęt wspinaczkowy czy robota saperskiego.

- Będzie można usłyszeć koncert wojskowej orkiestry z Dęblina oraz Krasocina. Żołnierze z Centrum zaprezentują także pokazy walki wręcz. O 16:00 wszyscy zaśpiewamy pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego, a o 17:30 rozpoczniemy capstrzyk - mówi pułkownik Paweł Chabielski.

Ponadto żołnierze będą częstować zgromadzonych wojskową grochówką. Zorganizowana zostanie także akcja honorowego krwiodawstwa.

Natomiast niedzielne uroczystości rozpocznie złożenie wieńca przed Pomnikiem Niepodległości. Następnie o godzinie 11:00 w kieleckiej katedrze rozpocznie się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny - informuje Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

- Będziemy dziękować za niepodległość, ale także modlić się o przyszłość naszej Ojczyzny. Tuż po mszy, o godzinie 12:00 włączymy się w ogólnopolską akcję odśpiewania hymnu dla niepodległej. Tym wydarzeniem rozpoczną się oficjalne uroczystości - mówi wojewoda.

Uczestnicy przeniosą się na Plac Wolności. Zostaną odsłonięte wieńce z brązu przy pomniku Józefa Piłsudskiego oraz wręczone odznaczenia państwowe. Zaplanowano także przemówienia. Później odbędzie się między innymi rekonstrukcja historyczna i wieczorem pokaz laserowy.

W obchody święta niepodległości włącza się także straż pożarna, która pokaże najnowocześniejszy sprzęt ratowniczy i przygotuje pokazy dynamiczne. Z kolei straż graniczna zaprezentuje pojazd, który jest wyposażony w specjalistyczne urządzenia wykorzystywane przy kontrolach cudzoziemców.

Pułkownik Artur Barański, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej informuje, że w uroczystości włączy się najmłodsza kielecka jednostka wojskowa, czyli brygada Obrony Terytorialnej.

- Zapraszam wszystkich, którzy chcieliby w szczególny sposób uczcić tę datę poprzez wstąpienie do wojska. Będzie taka możliwość, podczas obchodów 10 i 11 listopada - informuje pułkownik Artur Barański.

Wojciech Lubawski, prezydent Kielc mówi, że od piątku samochody nie będą mogły parkować na Placu Wolności.

- Musimy przygotować się do tego święta. Organizacyjnie na pewno poradzimy sobie z tym wyzwaniem. Wszystkie służby dostały odpowiednie zadania i każdy z nich się wywiąże - dodaje prezydent Kielc.

Senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości uważa, że tylko wspólne świętowanie ma sens.
- Odbudowanie wspólnoty narodowej, we wspólnym, radosnym świętowaniu. Dziękuję, że w tym roku uroczystości są wyjątkowo rozbudowane i atrakcyjne - zaznacza parlamentarzysta.

Na uroczystości 11 listopada Urząd Wojewódzki zaprosił wszystkich stulatków z terenu województwa. W województwie świętokrzyskim mieszka 59 osób, które urodziły się w 1918 roku. Każdy z uczestników wydarzenia będzie mógł także dokonać wpisu do pamiątkowej księgi przygotowanej na tę okoliczność.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution