101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Dwa dni radosnego świętowania w Kielcach

Data publikacji: 08.11.2018 13:19
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Konferencja prasowa dotycząca organizacji sobotniego pikniku patriotycznego Służymy Niepodległej oraz obchodów Święta Niepodległości. Na zdjęciu od lewej Krzysztof Słoń  senator RP Wojciech Lubawski  prezydent Kielc Agata Wojtyszek  wojewoda świętokrzyski i płk Paweł Chabielski  dowódca Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach

Konferencja prasowa dotycząca organizacji sobotniego pikniku patriotycznego „Służymy Niepodległej” oraz obchodów Święta Niepodległości. Na zdjęciu (od lewej): Krzysztof Słoń - senator RP, Wojciech Lubawski - prezydent Kielc, Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski i płk Paweł Chabielski - dowódca Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach
Kielce. 08.11.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Kielce przygotowują się do wojewódzkich obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Uroczystości rozpoczną się w sobotę, o godzinie 13:00 piknikiem „Służymy Niepodległej” na placu Wolności - informuje pułkownik Paweł Chabielski, dowódca garnizonu Kielce.

Będzie można zobaczyć sprzęt jakim dysponują żołnierze z Bukówki. Do Kielc przyjadą także miedzy innymi dwa opancerzone transportery kołowe „Rosomak” i hummery. Chętni zobaczą sprzęt wspinaczkowy czy robota saperskiego.

- Będzie można usłyszeć koncert wojskowej orkiestry z Dęblina oraz Krasocina. Żołnierze z Centrum zaprezentują także pokazy walki wręcz. O 16:00 wszyscy zaśpiewamy pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego, a o 17:30 rozpoczniemy capstrzyk - mówi pułkownik Paweł Chabielski.

Ponadto żołnierze będą częstować zgromadzonych wojskową grochówką. Zorganizowana zostanie także akcja honorowego krwiodawstwa.

Natomiast niedzielne uroczystości rozpocznie złożenie wieńca przed Pomnikiem Niepodległości. Następnie o godzinie 11:00 w kieleckiej katedrze rozpocznie się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny - informuje Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

- Będziemy dziękować za niepodległość, ale także modlić się o przyszłość naszej Ojczyzny. Tuż po mszy, o godzinie 12:00 włączymy się w ogólnopolską akcję odśpiewania hymnu dla niepodległej. Tym wydarzeniem rozpoczną się oficjalne uroczystości - mówi wojewoda.

Uczestnicy przeniosą się na Plac Wolności. Zostaną odsłonięte wieńce z brązu przy pomniku Józefa Piłsudskiego oraz wręczone odznaczenia państwowe. Zaplanowano także przemówienia. Później odbędzie się między innymi rekonstrukcja historyczna i wieczorem pokaz laserowy.

W obchody święta niepodległości włącza się także straż pożarna, która pokaże najnowocześniejszy sprzęt ratowniczy i przygotuje pokazy dynamiczne. Z kolei straż graniczna zaprezentuje pojazd, który jest wyposażony w specjalistyczne urządzenia wykorzystywane przy kontrolach cudzoziemców.

Pułkownik Artur Barański, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej informuje, że w uroczystości włączy się najmłodsza kielecka jednostka wojskowa, czyli brygada Obrony Terytorialnej.

- Zapraszam wszystkich, którzy chcieliby w szczególny sposób uczcić tę datę poprzez wstąpienie do wojska. Będzie taka możliwość, podczas obchodów 10 i 11 listopada - informuje pułkownik Artur Barański.

Wojciech Lubawski, prezydent Kielc mówi, że od piątku samochody nie będą mogły parkować na Placu Wolności.

- Musimy przygotować się do tego święta. Organizacyjnie na pewno poradzimy sobie z tym wyzwaniem. Wszystkie służby dostały odpowiednie zadania i każdy z nich się wywiąże - dodaje prezydent Kielc.

Senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości uważa, że tylko wspólne świętowanie ma sens.
- Odbudowanie wspólnoty narodowej, we wspólnym, radosnym świętowaniu. Dziękuję, że w tym roku uroczystości są wyjątkowo rozbudowane i atrakcyjne - zaznacza parlamentarzysta.

Na uroczystości 11 listopada Urząd Wojewódzki zaprosił wszystkich stulatków z terenu województwa. W województwie świętokrzyskim mieszka 59 osób, które urodziły się w 1918 roku. Każdy z uczestników wydarzenia będzie mógł także dokonać wpisu do pamiątkowej księgi przygotowanej na tę okoliczność.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution