101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ksiądz Biernacki został patronem szkoły

Data publikacji: 08.11.2018 15:45
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Ksiądz Andrzej Biernacki został patronem Samorządowej Szkoły Podstawowej w Wielgusie. Uroczystości w placówce uświetnili swoimi występami uczniowie i założona przez kapłana orkiestra dęta. Zebranych gości przywitała dyrektor placówki Elżbieta Wojtasik.
Wielgus. 08.11.2018 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Ksiądz Andrzej Biernacki - założyciel i wieloletni kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Gorzkowianie” został patronem Samorządowej Szkoły Podstawowej w Wielgusie. Placówka funkcjonuje na terenie parafii Gorzków, której ksiądz Andrzej Biernacki był proboszczem przez 25 lat.

Przekazanie aktu nadania imienia szkole poprzedziło złożenie kwiatów na grobie zmarłego przed pięcioma laty kapłana oraz msza święta w tamtejszym kościele parafialnym pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Kalety. Po niej uroczystości przeniosły się do szkoły podstawowej w Wielgusie.   

Dyrektor placówki Elżbieta Wojtasik, informuje, że nowy budynek szkoły, która powstała jeszcze przed II wojną światową, oddano do użytku w 1997 roku. Inicjatorem jej powstania był właśnie ksiądz Andrzej Biernacki. Elżbieta Wojtasik dodaje, że pozytywnie o inicjatywie nadania szkole imienia księdza Biernackiego wypowiedzieli się rodzice, nauczyciele i cała społeczność parafii Gorzków.

- Ksiądz Andrzej Biernacki przez wiele lat był związany z naszą szkołą, również jako nauczyciel religii. Był animatorem życia kulturalnego i jest dla nas lokalnym bohaterem. Nauczył ludzi miłości do ziemi ojczystej - podkreśla Elżbieta Wojtasik.  

W podobnym tonie o wieloletnim proboszczu parafii Gorzków wypowiada się burmistrz Adam Bodzioch. Włodarz miasta przypomniał, że w 2007 roku, księdzu Andrzejowi Biernackiemu przyznano tytuł pierwszego honorowego obywatela gminy Kazimierza Wielka. Dodał, że decyzję o nadaniu szkole imienia zasłużonego kapłana kazimierska rada miejska podjęła we wrześniu.

- Tylko duże zaangażowanie i upór księdza Andrzeja Biernackiego doprowadziły do budowy szkoły w Wielgusie - zaznacza Adam Bodzioch.

Dorobek koncertowy powstałego w połowie lat 90. Zespołu Pieśni i Tańca „Gorzkowianie” opierał się głównie na kulturze ludowej, zachowanej w muzyce, tańcu, stroju oraz na pieśniach religijnych i narodowych regionów małopolskiego i świętokrzyskiego. O działalności grupy i historii parafii Gorzków pisał w jednej ze swoich publikacji Andrzej Bienias, historyk i regionalista. Jego zdaniem szkoła podstawowa w Gorzkowie ma godnego patrona.

Ksiądz Andrzej Biernacki został patronem Samorządowej Szkoły Podstawowej w Wielgusie. Uroczystości w placówce uświetnili swoimi występami uczniowie i założona przez kapłana orkiestra dęta. Zebranych gości przywitała dyrektor placówki Elżbieta Wojtasik.Wielgus. 08.11.2018 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

- Ksiądz Andrzej Biernacki włożył dużo serca w rozwój kultury, stając się jednocześnie ambasadorem ziemi kazimierskiej w całej Polsce i poza jej granicami - zauważył Andrzej Bienias.

Zespół Pieśni i Tańca „Gorzkowianie” zakończył działalność po śmierci swojego kierownika. Do dziś funkcjonuje założona przez niego orkiestra dęta.

Ksiądz prałat Andrzej Biernacki urodził się w 1932 roku w Chrząstowie koło Koniecpola. Święcenia kapłańskie przyjął 25 lat później w Kielcach. Przed rozpoczęciem posługi w Gorzkowie pracował między innymi w kieleckiej parafii Chrystusa Króla. Od 2008 roku przebywał na emeryturze w Domu Księży Emerytów. Zmarł po długiej chorobie 11 listopada 2013 roku w wieku 81 lat.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution