101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Legionowym szlakiem przez Kielce

Data publikacji: 09.11.2018 11:34
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Kazimierza Wielka. 22.07.2018 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

„Legionowym szlakiem przez Kielce” - spacer śladami niepodległości odbędzie się jutro w Kielcach. Uczestnicy wydarzenia odwiedzą miejsca związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Będą to obiekty dobrze wszystkim znane, ale także takie, których nie kojarzymy z patriotyzmem.

Uczestnicy wyruszą z Placu Niepodległości w Kielcach. Później odwiedzą między innymi ulicę Sienkiewicza, Rynek i Kadzielnię. Wydarzenie zakończy wizyta w Muzeum Narodowym w Pałacu Biskupów Krakowskich.

Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” mówi, że  tradycją stały się takie spotkania w wigilię odzyskania niepodległości.

- Zapraszamy wszystkich chętnych do spaceru przez Kielce śladami miejsc pamięci związanych z pobytem Piłsudskiego i Pierwszej Brygady. Chcemy pokazać, że praktycznie na tym samym szlaku możemy znaleźć miejsca związane z późniejszą historią, II wojny światowej - mówi Dionizy Krawczyński.

Kulminacyjnym miejscem wydarzenia będzie wizyta w Muzeum Narodowym w Pałacu Biskupów Krakowskich.

- Być może uda się pokazać sztandar, który dotychczas uważany był za zaginiony. Mamy nadzieję, że tak się stanie i będziemy mogli pokłonić się sztandarem Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej. Będzie to doskonała okazja, by przypomnieć sobie symboliczne miejsca dla Kielc. Pałac Biskupów takim miejscem jest, bo tam latem 1914 roku kwaterował sztab Piłsudskiego - dodaje Dionizy Krawczyński.

Początek wydarzenia o godzinie 9:00.

Koszt udziału to dwa złote.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution