101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Młodzi wiedzą jak bezpiecznie zachowywać się na wsi

Data publikacji: 09.11.2018 13:08
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Powiatowe eliminacje do wojewódzkiego konkursu „Bezpieczeństwo na Piątkę”
Kielce. 09.11.2018 / Fot. Monika Miller / Radio Kielce

Świętokrzyska policja sprawdzała wiedzę uczniów klas piątych dotyczącą bezpieczeństwa w ruchu ulicznym oraz w gospodarstwach rolnych. W ramach powiatowych eliminacji do wojewódzkiego konkursu „Bezpieczeństwo na Piątkę”, nastolatkowie musieli zmierzyć się z testem wiedzy, pokonać na rowerze specjalnie przygotowany tor oraz wykonać pracę, propagującą bezpieczeństwo wśród najmłodszych.

Joanna Żelezik z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach informuje, że w konkursie nie chodzi jedynie o sprawdzenie wiedzy, ale także utrwalanie i naukę pewnych zachowań. W trakcie wydarzenia odbywały się pogawędki związane między innymi z bezpieczeństwem w gospodarstwach rolnych. Funkcjonariusze przypominali, że obsługa maszyn to zadanie wyłącznie dla dorosłych, a środki chemiczne nigdy nie powinny być przechowywane w opakowaniach spożywczych, ponieważ może to doprowadzić do nieszczęścia.

Stanisław Golmento, główny specjalista w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Kielcach informuje, że pracownicy jednostki podczas różnych akcji próbują dotrzeć z przekazem do rodziców i uczniów. Przypominają między innymi, że dzieci nie powinny przebywać w strefie niebezpiecznej, którą wyznacza się podczas wykonywania prac. Przykładem może być sytuacja, w której ktoś tnie pilarką łańcuchową gałęzie. Wtedy w obrębie kilku metrów nikogo postronnego nie powinno być.

- Ponadto w budynkach gospodarczych składowane są różnego rodzaju maszyny. Dzieci nie mogą tam wchodzić, ani się bawić. Jest to dla nich niebezpieczne, ponieważ może okazać się, że urządzenie jest włączone lub wystają z niego ostre elementy - wyjaśnia Stanisław Golmento.

Powiatowe eliminacje do wojewódzkiego konkursu „Bezpieczeństwo na Piątkę”Kielce. 09.11.2018 / Fot. Monika Miller / Radio Kielce

Na stronie internetowej KRUS-u dostępny jest wykaz czynności szczególnie niebezpiecznych, których nie można powierzać dzieciom do 16 roku życia. Są wśród nich między innymi kierowanie przez młodzież ciągnikami rolniczymi oraz wykonywanie prac za pomocą pilarek łańcuchowych.

- Zachęcamy rodziców do zapoznania się z tą listą - dodaje Stanisław Golmento.

Uczestnicy konkursu znają już podstawy bezpiecznego zachowania na wsi. Uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Bolechowicach pamiętają o tym, aby nie podchodzić do maszyn, kiedy są włączone. 

- Wiemy, że nie wolno grać w piłkę, kiedy po polu jeździ kombajn, ponieważ może dojść do wypadku. Ponadto nie możemy sami rąbać drewna. Trzeba poprosić kogoś starszego o pomoc. Nie wolno także wchodzić do kompostowników, ponieważ można utonąć - wymieniali uczestnicy.

Podczas dzisiejszego konkursu zostaną wytypowane dwie trzyosobowe drużyny, które wezmą udział w zmaganiach wojewódzkich, które odbędą się w przyszłym tygodniu. Patronem honorowym jest prezydent miasta Kielce, starosta kielecki oraz przewodniczący Rady Miasta.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution