101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Powstała poradnia dla pacjentów po przeszczepie nerki

Data publikacji: 09.11.2018 13:56
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

 
Kielce. 27.07.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach powstała poradnia transplantacyjna dla pacjentów po przeszczepie nerki i osób przygotowywanych do tego zabiegu. To pierwsza tego typu poradnia w województwie.

Jak informuje profesor Stanisław Głuszek, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej w szpitalu na Czarnowie, w poradni pacjenci po przeszczepach nerek będą mogli kontrolować stan swojego zdrowia.

- W pierwszym roku po zabiegu, kontrole są wymagane raz w miesiącu, później raz na trzy miesiące. Jednak częstość wizyt w poradni tak naprawdę zależy indywidualnie od każdego pacjenta - dodaje profesor Głuszek.

Uruchomienie poradni jest pierwszym etapem do powstania w szpitalu ośrodka przeszczepiania nerek. Jak dodaje profesor Stanisław Głuszek, szpital jest już na końcowym etapie przygotowania dokumentacji medycznej niezbędnej do uzyskania akredytacji Ministerstwa Zdrowia, a która jest wymagana do rozpoczęcia działalności transplantacyjnej.

- Mamy już przygotowaną kadrę lekarską. W tej chwili jesteśmy na etapie stworzenia laboratorium diagnostycznego. Nawiązaliśmy także współpracę z ośrodkami, które już wykonują transplantację nerek. Współpracować będziemy również ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii, z kliniką hematologii, w której wykonywane są przeszczepy szpiku kostnego - dodał Stanisław Głuszek. 

Ośrodek przeszczepiania nerek w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach ma powstać w przyszłym lub 2020 roku. 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution