101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Karol Okrasa: możemy być dumni z każdej polskiej potrawy

Data publikacji: 09.11.2018 14:53
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

"Przez żołądek do Niepodległej" - spotkanie z Karolem Okrasą w ZSPS. Na zdjęciu drugi od lewej Karol Okrasa
Kielce. 09.11.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

- Polska kuchnia jest jedyna w swoim rodzaju, a każdy region ma swoją unikalną specyfikę kulinarną - twierdzi Karol Okrasa. Znany kucharz i autor telewizyjnych programów, gościł dziś w Kielcach w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego, gdzie był jurorem konkursu „Kuchnia Świętokrzyska na stołach Europy”.

Zdaniem Karola Okrasy, ciężko wymienić jedną potrawę, która może charakteryzować nasz kraj za granicą, a z której możemy być dumni. To między innymi pierogi, które w Polsce podawane są na niezliczoną ilość sposobów.

- Warto się skupić także na zupach, które w polskiej kuchni były bardzo popularne, a do dziś są unikalne na skalę światową. Warto pochylić się także nad smakiem dziczyzny, która od zawsze charakteryzowała duże biesiady. Dziczyzna była obecna w naszej historii nie tylko na stołach magnackich i królewskich, ale również pod strzechami. Nasza kuchnia to także wiele niepowtarzalnych aromatów. To kiszonki, suszone grzyby, czy nabiał - dodaje.

Karol Okrasa podkreśla, że jego ulubionym przysmakiem świętokrzyskim jest zalewajka.

- Może to wydawać się banalne i proste, jednak przygotowanie teoretycznie prostych potraw czasami jest najtrudniejsze. Tak jest między innymi ze świętokrzyską zalewajką - dodaje.

Zdaniem Karola Okrasy, przy okazji rocznicy święta 11 listopada warto przypomnieć także o gęsinie, która niegdyś była bardzo popularna w naszym kraju, w ostatnim czasie znów wraca  na stoły Polaków. Święto Niepodległości jest doskonałym pretekstem do tego, aby kultywować dobre tradycje kuchni staropolskiej - dodaje Karol Okrasa.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution